Budujemy dobrą historię kredytową – cenne wskazówki dla kredytobiorców


bank

Zadaniem agencji ratingowych jest ocena wiarygodności gospodarki. Jak pokazują statystyki rośnie liczba zadłużonych państw i zadłużonych obywateli. Ci ostatni udając się po kredyt tez są coraz bardziej prześwietlani. Podczas podejmowania decyzji pożyczkowej, jednym z zadań banków jest sprawdzenie finansowego życiorysu zapisanego w BIK. Warto wiedzieć, jak budować osobisty wizerunek w oczach banku.

Jeżeli w najbliższej przyszłości masz w planach budować swoja przygodę z bankiem, zadbaj o swój finansowy życiorys. Wszelkie informacje odnoszące się do Twojej przeszłości finansowej zapisane i przechowywane są przez Biuro Informacji Kredytowej, do której zaglądają banki i firmy pożyczkowe oceniając zdolność finansową.

W historii naszych kontaktów z produktami finansowymi najważniejsze będą na pewno kredyty i pożyczki przez Internet, a na pewno fakt, czy terminowo je spłacaliśmy. W dobie kryzysu banki nie mogą sobie pozwolić na niesolidnych klientów, więc to, co powie im o nas BIK, może zaważyć na tym, czy dostaniemy jakikolwiek kredyt. Nieregularna spłata rat za kupioną przez nas przed laty pralkę, może nas pogrążyć w oczach banku, tym samym uniemożliwiając spłatę kredytu. Za sprawa tego typu informacji możliwa staje się weryfikacja rzetelności w spłatach, co ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji o nawiązaniu współpracy z bankiem.

Niestety, ale jeżeli raz zapiszemy się w historii, jako niesolidni i nieterminowi dłużnicy, będzie się to za nami ciągnąć. Biuro Informacji Kredytowej jest właścicielem wszelkich danych odnoszącej się do historii kredytowej potencjalnych klientów banków i firm pożyczkowych. Warto dodać, że wszelkie opóźnienia w spłacie kredytu będą tam widoczne i nie będziemy mogli tego wymazać przez okres do 5 lat od momentu spłaty zobowiązania.

Możesz to zmienić tylko i wyłącznie wtedy, gdy spłacisz wszystkie swoje zobowiązania finansowe. W przypadku, gdy doszło do sytuacji, w której bank odmówił nam udzielenia nowego kredytu ze względu na złą historię kredytową pozostaje nam poszukanie innej instytucji, która na ten fakt patrzy mniej rygorystycznie. Pamiętaj jednak, że ilość składanych wniosków kredytów również wpływa na decyzję kredytodawcy. Zbyt duża ich ilość w krótkim czasie również nie będzie korzystne dla Ciebie.

W sytuacji, gdy mieszkasz w dużym mieście, w którym łatwiej jest o pracę, automatycznie masz większą szanse na kredyt. Pod lupę brana jest relacja bieżących dochodów d wydatków. Tym samym bank szczegółowo ocenia, czy będziemy w stanie udźwignąć kredyt. Ważna jest przy tym nie tylko wysokość samych dochodów, ale także źródło ich uzyskiwania. Nie bez znaczenia pozostaje fakt w ramach, jakiej umowy jesteśmy zatrudnieni. Dla banku istotny może też być „staż” klienta w BIK. Im dłuższa jego pozytywna historia, tym łatwiej jest o kolejny kredyt. Osoby młode powinny, więc pomyśleć nad uzyskaniem np. karty kredytowej. Jej prawidłowa obsługa dzisiaj może mieć kiedyś duże znaczenie.

Sposoby, które pozwolą Ci zbudować wysoką ocenę

– regularnie spłacaj wszystkie, a nawet te najmniejsze zobowiązania

– w razie problemów ze spłatą skontaktuj się z bankiem

– Popracuj nad budowaniem historii kredytowej najwcześniej jak to możliwe

– nie bierz na siebie zbyt wielu zobowiązań finansowych jednocześnie.

Zanim zapadnie decyzja o wyborze banku bądź firmy pożyczkowej skorzystaj z rankingu chwilówek na stronie chwilowkiok.pl.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Budujemy dobrą historię kredytową – cenne wskazówki dla kredytobiorców

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in