Jakie narzędzia i techniki stosuje się w lean management?


biznes

Dzięki lean management firmy mogą działać jeszcze efektywniej. Rozwiązania stosowane zgodnie z zasadami „szczupłego zarządzania” przywędrowały również do Polski i mają u nas wielu zwolenników. Jakie narzędzia i techniki wykorzystuje się wtedy najczęściej?

Koncepcja lean management wywodzi się z lean manufacturing stosowanej dla procesów produkcyjnych. Została ona zastosowana po raz pierwszy w zakładach Toyoty. Dzisiaj są one wykorzystywane w wielu różnych zakładach na terenie całego świata.

Na czym polega lean management?

Główne zadania „szczupłego zarządzania” dotyczą przede wszystkim zmniejszenia marnotrawstwa w działaniach produkcyjnych czy w świadczeniu usług, a także dopasowaniu się do indywidualnych potrzeb klientów. W lean management stosuje się tak zwany system ssący, czyli produkty i usługi dopasowywane są do klienta i jego zapotrzebowania. Jednocześnie zapewnia się ciągły przepływ w operacjach, aby nie doprowadzić do przestojów.

Efektem jest zmniejszenie marnotrawstwa i zapasów oraz zwiększenie oszczędności. Firma ma wyższe zyski, jest bardziej elastyczna i dopasowuje się do zmiennej sytuacji rynkowej, nie ma wielu zapasów, co także przekłada się na mniejsze koszty. Aby uzyskać takie rezultaty, stosuje się kilka technik.

Wybrane narzędzia i techniki lean management:

  • VSM (ang. Value Stream Mapping, pol. mapowanie strumienia wartości) – planowanie i kontrolowanie przepływu materiałów czy informacji w celu dostarczenia klientowi produkty czy usługi
  • 5S – narzędzie pozwalające na przygotowanie dobrze zorganizowanego miejsca pracy
  • TPM (ang. Total Productive Maintenance, pol. całkowite produktywne utrzymanie ruchu) – zagwarantowanie stałej sprawności technicznej urządzeń
  • SMED (ang. Single Minutes Exchange of Die) – skrócenie czasu przezbrojeń maszyn i linii produkcyjnych
  • Zarządzanie wizualne (ang. visual management) – czytelna prezentacja informacji o procesach
  • Cellular manufacturing – produkcja w tak zwanych gniazdach produkcyjnych

Jeżeli zainteresowały cię prezentowane rozwiązania, skonsultuj się z assay.pl. To firma posiadająca szerokie doświadczenie w doradztwie biznesowym, także w zakresie szczupłego zarzadzania. Więcej informacji znajdziesz na stronie assay.pl.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jakie narzędzia i techniki stosuje się w lean management?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in