Podstawy networkingu


biznes

Droga pomiędzy Tobą, a dowolną osobą na świecie jest podzielona na sześć etapów. Niezależnie od tego, czyją dłoń chcesz uścisnąć – możesz do tej osoby dotrzeć dzięki pomocy co najwyżej kilku osób. Sześć stopni oddalenia. Znasz już tę hipotezę? Przyjrzyjmy się sposobom, na udany networking, czyli sposobu na osiągnięcie jednego stopnia oddalenia od osoby, która jest dla Ciebie ważna.

Chcemy przedstawić Ci kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci dobrze wypaść na spotkaniu z osobami, które chcesz poznać i z którymi chcesz zbudować silne więzi. Oczywiście nie możesz bagatelizować pierwszego wrażenia, które dotyczy wyglądu. Aspekty wizualne są tu bardzo ważne. Wizyta u fryzjera, profesjonalne wizytówki, dobrze dopasowany strój to warstwy, których rola jest nieoceniona.

Ivan Misner opracował zasadę  12 x 12 x 12. Reguła dotyczy pierwszego wrażenie, a konkretniej, tego:

– jak wyglądamy z odległości 12 stóp,

– jak wyglądamy z odległości 12 cali,

– jakie pierwsze 12 słów wypowiadamy.

Jeżeli rozpoczynasz rozmowę – pamiętaj o uścisku dłoni. Mówi się, że na odpowiednim podaniu ręki można zarobić albo “podaj mi dłoń, a powiem ci, kim jesteś”.

Słuchaj i pytaj. Spotkania networkingowe często są miejscem, do którego trafia mnóstwo ludzi, którzy chcą o sobie poopowiadać. Jeżeli Ty również ciągle będziesz mówić – pewnie nie wyjdzie z tego nic dobrego. Słuchaj i zadawaj pytania. Zaplanuj to, kiedy Ty będziesz opowiadać o sobie. Przygotuj elevator pitch. Mów o sobie niesamowicie konkretnie i prosto. Zostaniesz zapamiętany i zrobisz wrażenie osoby, która nie traci czasu na niepotrzebne rzeczy. Okazuj zainteresowanie – o ile rzeczywiście trafia do Ciebie to, co słyszysz. O co warto pytać?

Jeżeli nie jesteś mistrzem improwizacji – możesz przygotować się, planując pytania wcześniej. To, co skutecznie może Ci w tym pomóc – to research, czyli zdobycie informacji na temat osób, z którymi będziesz rozmawiać. Jeżeli zamierzasz iść “w ciemno” – przygotuj uniwersalne pytania. Niestety, nie zbudujesz dzięki nim takiego wrażenia, jak po dobrym researchu, ale na pewno uda Ci się wkomponować je w całą rozmowę, dzięki czemu okażesz swoje zainteresowanie i wzbudzisz sympatię rozmówcy.

Nie skacz z kwiatka na kwiatek. Zamiast uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, które organizowane są w pobliżu – wybierz tylko te, które najbardziej Cię interesują i wyciśnij z nich 100%. Jeżeli wymieniasz się z kimś wizytówką, czujesz, że spotkanie może być pierwszym krokiem do dobrego dealu – ponów kontakt w ciągu 72 godzin.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze spotkaniami networkingowymi – nie bój się eksperymentować. Wypróbuj zalecane zachowania i wystrzegaj się faux pas, a na innych zaskocz – zarówno ubiorem, jak i podejściem do rozmowy. Bądź zaangażowany i twórz silną sieć kontaktów, które zarabiają!

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Podstawy networkingu

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in