Kasa fiskalna to urządzenie, które musi znaleźć się niemal w każdej firmie, bo prawie wszyscy muszą rejestrować wielkość swojej sprzedaży. Dziś producenci kas fiskalnych oferują wiele ich rodzajów i czasami trudno jest podjąć właściwą decyzję, bo urządzenia różnią się między sobą parametrami i funkcjami, nie mówiąc już o gabarytach i modelach. Jaką kasę fiskalną wybrać? Duży model czy mały? Stacjonarny czy mobilny?
Mali przedsiębiorcy, szczególnie ci, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, mają największy problem z wyborem kasy, więc przed zakupem powinni znaleźć odpowiedź na kilka zasadniczych pytań.
Trzeba bowiem wybrać taki model kasy fiskalnej, który będzie ułatwiał im działalność, a nie będzie ich ograniczał w żaden sposób, jak to może mieć miejsce, gdy wybrany zostanie model stacjonarny kasy, a nie ten mobilny. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym zagadnieniom, a prawidłowa analiza uchroni przed popełnieniem błędu.
Dlaczego ważne jest PLU?
Nawet jeśli prowadzi się niewielką działalność gospodarczą, trzeba dobrze określić, ile różnych towarów się sprzedaje lub ile rodzajów usług oferowanych jest klientom. Każdy towar i każda usługa potrzebują swojego własnego kodu PLU, który musi być nadany w kasie fiskalnej.
Można posłużyć się prostym przykładem. Przedsiębiorca hoduje sadzonki roślin, najpierw na własne potrzeby, ale w pewnym momencie zamierza sprzedawać je na pobliskim rynku.
Okazuje się, że sprzedał wszystkie rodzaje sadzonek pomidorów, które miał. Klienci zaczynają się pytać o inne rośliny. W kolejnym roku więc, do sprzedaży, obok pomidorów, trafiają sadzonki papryki, bakłażana i cukinii. I tak oferta się powiększa.
Kupując kasę fiskalną, należy więc zastanowić się, ile kodów PLU potrzebnych będzie od razu, a ile może być potrzebnych już za rok czy dwa. Jeśli kasa będzie miała małą, możliwą liczbę PLU, to może zajść potrzeba jej wymiany już za rok, a to byłby kolejny, niepotrzebny wydatek.
Planując więc zakup kasy, warto wybierać te modele, które mają liczbę kodów PLU przynajmniej o 50% większą, niż ta, którą potrzebna jest na początek.
Kasa mobilna czy stacjonarna?
Bardzo często przedsiębiorca nie zadaje sobie nawet tego pytania, bo po prostu nie przychodzi mu to do głowy, a to bardzo istotne zagadnienie właśnie wówczas, gdy działalność prowadzona jest jednoosobowo.
Fryzjerka, kosmetyczka czy drobny wytwórca to osoby zwykle bardzo aktywne. I tak jak fryzjerka i kosmetyczna często dziś świadczą usługi mobilne, tak drobny wytwórca bierze udział w lokalnych targach i jarmarkach, na których oferuje swoje wyroby.
Wielu artystów, twórców oferujących obrazy, ręcznie robioną biżuterię, przepiękne zabawki robione na szydełku, czy haftowane obrusy, wszyscy oni powinni zdecydować się na mobilną kasę fiskalną. Dzięki temu ich działalność nie będzie ograniczona, a swoje produkty będą mogli pokazać i sprzedawać szerszej klienteli.
Nie rezygnuj z dodatkowych funkcji urządzeń
Niewielki przedsiębiorca, kupując kasę, często chce nabyć model najprostszy, bo sądzi, że będzie on łatwiejszy w obsłudze. To jednak jest błędne myślenie.
Nie należy rezygnować z lepiej wyposażonych modeli, tylko dlatego, że w danym momencie funkcje te wydają się zbędne. Zawsze może się przydać możliwość obsługi terminala płatniczego czy podłączenia dodatkowych urządzeń.
Przed zakupem zawsze warto skonsultować swój wybór ze specjalistą w tej dziedzinie. Decydując się na zakup przez www.kasy-fiskalne.olsztyn.pl klient ma zawsze gwarancję fachowej porady, co sprawia, że zakupiona kasa fiskalna ułatwi mu pracę i nie będzie go ograniczać w żaden sposób.