Co warto wiedzieć o domach z bali


budowa

Współczesny rynek budownictwa jednorodzinnego coraz chętniej zwraca się ku technologiom uważanym za zielone. Z jednej strony wzrasta popularność domów pasywnych, także wykorzystujących do ogrzewania wody i wnętrz energii geotermalnej i słonecznej, z drugiej stosuje się materiały o możliwie najwyższym stopniu izolacji. Okazuje się jednak, że jest alternatywa, dzięki której można zamieszkać we własnym domu zbudowanym i użytkowanym w sposób jak najmniej inwazyjny dla środowiska naturalnego. Są nią domki drewniane z bali.

Nie tylko powrót do przeszłości

Przez lata domy drewniane kojarzyły się przede wszystkim z sielskim krajobrazem wsi oraz z górami (zwłaszcza Podhalem). Okazuje się, że także dziś w okolicach aglomeracji spora grupa osób stawia na domki drewniane z bali, widząc w nich ciekawą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa opartego na betonie, bloczkach czy cegle.

Powrót drewna jako podstawowego surowca wykorzystywanego w budownictwie jednorodzinnym widać w każdym regionie kraju. Owszem, nadal jest to niższy odsetek niż chociażby w Kanadzie i na Półwyspie Skandynawskim, ale ten trop jest właściwy, by rozwiać wątpliwości związane z użytkowaniem domu i trwałością. Okazuje się, że drewno po odpowiednim przygotowaniu (impregnacji i sezonowaniu) jest równie trwałe jak bloczki czy cegła. Ponadto w domach drewnianych dużo łatwiej utrzymać właściwy mikroklimat bez względu na porę roku. Odpowiada za to higroskopijność głównego budulca – drewno w zależności od pory roku wchłania lub oddaje wilgoć – jej poziom cały czas jest optymalny z punktu widzenia mieszkańców oraz ogólnej trwałości domu.

Bale wykorzystywane do produkcji domów

Domy drewniane powstają z czterech rodzajów bali. W zależności od projektu i potrzeb inwestora spotyka się bale klasyczne, bale prostokątne, bale zaokrąglone i bale okrągłe. Ostatnimi czasy zauważalna jest zwiększona popularność domów z bali okrągłych – ich zastosowanie zwiększa poczucie przestrzeni. Jednak ważniejszym czynnikiem jest nie kształt bala, lecz przenikalność cieplna, stąd w przypadku budynków całorocznych dobrym pomysłem jest zbudowanie ścian z litych bali oraz wykonanie wewnętrznej izolacji z wełny mineralnej (szklanej).

Rodzaje dachów i możliwości użytkowe

W naszym kraju najczęściej spotyka się dachy dwuspadowe. Katalog projektów obejmujący domy drewniane obejmuje też inne rozwiązania. Warte uwagi są i dachy kopertowe, i dachy wielospadowe. Spotyka się też dachy płaskie, ale wciąż to margines rynku. Wybór dachu to też kwestia zagospodarowania poddasza. Są więc i piętrowe domy drewniane, których całkowita powierzchnia użytkowa znacząco przekracza 100 m kw. Jednak jak pokazuje rynek, większość wykonawców i architektów stawia na mniejsze całoroczne domki drewniane z bali. Przestrzeń w granicach 70-100 m kw. powinno wystarczyć statystycznej rodzinie.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Co warto wiedzieć o domach z bali

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in