Etapy projektowania kuchni


kuchnia

Kuchnie na wymiar cieszą się rosnącą popularnością. Ten trend jednak nie dziwi. Pozwala on na idealne dopasowanie kuchni do swoich potrzeb i wykorzystaniu w pełni potencjału danego pomieszczenia. Jednocześnie ma ona swój niepowtarzalny charakter. Jak wyglądają etapy projektowania kuchni?

Wybranie i zmierzenie pomieszczenia

Jeśli projektowanie kuchni dotyczy nowego mieszkania lub domu, na początku trzeba wybrać, gdzie będzie się ona znajdować. Najlepiej jest wybrać pomieszczenie od strony północy, dzięki czemu kuchnia nie będzie dodatkowo się nagrzewać. Pomieszczenie trzeba też dokładnie zmierzyć, a uzyskane odległości nanieść na rysunek. Należy zwrócić uwagę na odstające elementy konstrukcyjno-instalacyjne jak grzejnik czy krata wentylacyjna. Trzeba także odznaczyć na rysunku gniazdka i wyłączniki światła. To dobry moment, by zastanowić się, czy gniazdek nie powinno być więcej lub czy ich nie przemieścić.

Przygotowanie projektu kuchni

Każda kuchnia na wymiar powstaje najpierw na papierze lub w programie komputerowym, który umożliwia wizualizację tego, jak będzie prezentować się pomieszczenie. Projekt kuchni uwzględnia jej wielkość oraz potrzeby osób, które będą z niej korzystać. W przypadku małych kuchni zaleca się położenie mebli w linii prostej, korzystnym rozwiązaniem może być wyspa, dająca więcej przestrzeni do przygotowywania posiłków. W dużych pomieszczeniach można zastosować układ U i G. Należy także wziąć pod uwagę kolejność poszczególnych sfer roboczych. Projektowanie kuchni na wymiar warto zlecić doświadczonej osobie lub firmie. Powinna ona przy okazji opracować kosztorys związany z realizacją projektu.

Realizacja projektu i urządzanie kuchni

Kuchnia na wymiar wymaga często zamówienia mebli, które będą spełniać określone założenia pod względem materiału, kolorystyki czy rozmiaru. Następnie dochodzi do ich montażu wraz ze sprzętem AGD, oświetleniem i zlewem. To czas, kiedy można dopracować szczegóły, takie jak kolory ścian czy tekstylia. Warto zadbać o to, aby oświetlenie znajdowało się nad sferą roboczą. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna.

Projektowanie kuchni można podzielić na trzy etapy. Pierwszy dotyczy nie tylko wymierzenia pomieszczenia, ale też poznania jego możliwości i ograniczeń. Następnie można przejść do przygotowania projektu, który powinien w pełni wykorzystać potencjał kuchni, dopasowywać ją do potrzeb użytkowników oraz dokładnie określić rozmieszczenie poszczególnych elementów: sprzętów, oświetlenia, mebli itd. Na koniec można przejść do jego realizacji i dopracowania szczegółów.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Etapy projektowania kuchni

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in