Jak to ze smogiem było?


smog

Tegoroczne zimowe zmagania ze smogiem uzmysłowiły wielu z nas, jak duży wpływ na środowisko ma tak wydawałoby się dość prozaiczna czynność, jak palenie w domowym piecu. Pomimo, że już od wielu lat prowadzone są różnego typu kampanie społeczne propagujące prawidłowe użytkowanie kotłów wykorzystywanych do ogrzewania domów i mieszkań, jak bumerang regularnie powraca zimowy problem ze smogiem. Badania potwierdzają, że ponad połowa zanieczyszczeń powietrza wydobywa się właśnie z naszych kominów. Niestety, większość posiadaczy przydomowych kotłów pali w nich śmieciami i wszelkiego rodzaju odpadami, jakie są wytwarzane w gospodarstwach domowych. Po dokładnym zbadaniu problemu okazało się, że ogromne znaczenie ma nie tylko rodzaj paliwa, ale również budowa kotła grzewczego oraz sposób, w jaki obsługuje się palenisko.

Ustawą w zadymiarza

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu użytkowników w social mediach i nasilonym działaniom tradycyjnych mediów, zwiększyła się świadomość mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, dotycząca prawidłowego użytkowania kotłów. Nawet prezydent postanowił podjąć dość radykalne kroki, decydując się na podpisanie tzw. ustawy antysmogowej, tym samym dał on samorządom narzędzie do walki z tradycyjnymi „kopciuchami”. Niestety, do tej pory jedynym i najbardziej zdeterminowanym miastem, które określiło rodzaj paliwa i parametry właściwe dla kotłów jakich używają mieszkańcy, był Kraków. Jednakże, wydane przez samorząd rozporządzenie, budzi wiele wątpliwości u mieszkańców choćby z uwagi na zakaz palenia węglem, obejmujący również spalanie ekogroszku, który zgodnie z nazwą ma być przecież eko.

Dlaczego ekogroszek jest eko?

Zwolennicy palenia ekogroszkiem argumentują, że jest to paliwo stałe przyjazne środowisku. Produkt końcowy jest wypłukany z miału, posiada odpowiednią granulację (od 5 do 25 mm), a do jego spalania dedykowane są specjalne niskoemisyjne kotły, które są ekonomicznymi i co ważne, ekologicznymi urządzeniami. Ekogroszek cechuje się też wysoką kalorycznością, co daje możliwość pełnego wykorzystania mocy kotłów bezrusztowych. W odniesieniu do unijnych norm w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery warto wspomnieć, że jest to produkt ubogi w siarkę, o niskiej zawartości popiołu i mało wilgotny. Właśnie dzięki spełnianiu tych parametrów jest on bardziej wydajny od zwykłego węgla i w procesie spalania pozwala uzyskać zdecydowanie więcej jednostek ciepła. Niewątpliwą zaletą, jakże istotną z punktu widzenia konsumenta, jest także niższy koszt produkcji energii cieplnej wynikający z norm, jakie spełnia i technologii spalania. Nawet pomimo rosnących cen, opalanie ekogroszkiem jest nadal  tańsze, niż przy użyciu gazu bądź oleju.

Jak kupić ekogroszek?

Wydajny i ekologiczny ekogroszek charakteryzuje się konkretnymi cechami. Kupując go należy pamiętać o podstawowych parametrach, które będą stanowić o właściwej jakości produktu. Przede wszystkim ważna jest wartość opałowa (najlepiej powyżej 24 000 kJ/kg), odpowiednie uziarnienie (od 5 do 25 mm), możliwie najniższa zdolność spiekania, zawartość popiołu i siarki poniżej 10% i wilgotność w granicach 10%. Zachowanie tych parametrów gwarantuje nam zakup wydajnego i prawdziwie ekologicznego paliwa.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Rowex Sklep: https://rowex-sklep.pl/

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak to ze smogiem było?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in