Korzystne ogrzewanie, czyli jak wybrać opał na zimę?


ogrzewanie

Sezon grzewczy zbliża się do nas wielkimi krokami. Późna jesień to bardzo często okres, w którym uruchamia się ogrzewanie miejskie.

Osoby znajdujące się w starszym budownictwie a także korzystające z kotłów, w czasie tym wybierają opał do swoich domostw.

Na co zwracać uwagę?

Oferta na rynku pozwala na znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla każdego. Najważniejszy czynnik to oczywiście ekonomia. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dopiero połączenie aspektu finansowego z parametrami użytkowymi opału, daje nam obiektywny obraz sytuacji.

Najistotniejszym parametrem jest bowiem wartość opałowa. Aby zobrazować to na przykładzie, porównajmy węgiel brunatny oraz kamienny. Różnica między kopalinami, jest dosyć znaczna (to nawet 10 MJ/kg). Ma to naturalnie przełożenie na cenę. Pomimo tego, że węgiel brunatny, jest znacznie tańszy, posiada również mniejszą kaloryczność. Konieczne zatem okaże się spalenie większej ilości surowca w celu otrzymania danego ciepła użytkowego.

Oczywiście, sam opał nie jest tutaj jedynym wyznacznikiem. Każdy kocioł czy też piec, posiada określoną sprawność. Co więcej, zmienia się ona wraz z eksploatacją danego źródła energii. W ogólnym rozrachunku jednak, warto zwracać uwagę na wartości znajdujące się obok danego surowca energetycznego. Informacje tego typu, znajdziemy z łatwością na miejscu zakupu – jeżeli ich nie widzimy, koniecznie pytajmy o szczegóły.

Dbałość o instalację

Kwestia samego doboru surowca to pierwszy z problemów. Na efektywność naszego źródła energii, wpływa również jego konserwacja. Różnice, które sięgają kilku punktów procentowych, mają znaczne odzwierciedlenie w rachunkach nawet w skali rocznej. Dlatego też, warto regularnie serwisować nasze urządzenia grzewcze. Najczęściej nawet drobne wymiany, mają wpływ bezpośrednio na sprawność przetwarzania energii.

Ostatnim czynnikiem przy wyborze surowca, jest jego wizualna ocena. Parametry takie jak wilgotność czy też zwartość  opału sprawdzimy sami. Powinniśmy pamiętać o tym, że w przedziale jednego surowca energetycznego, znajdziemy wiele znacząco różniących się propozycji. Z reguły, węgiel pochodzenia zagranicznego, posiada mniejszą kaloryczność od polskiego odpowiednika. Ma to przełożenie na cenę obu surowców.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Korzystne ogrzewanie, czyli jak wybrać opał na zimę?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in