Rekuperator a jakość życia


dom

W obecnych czasach budowane domy mają dobrą izolację dachów, ścian. Wyposażone są w szczelne okna. Naturalna wentylacja stosowana do tej pory, teraz już nie wystarcza. Najkorzystniejsza opcja to zastosowanie centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, której sercem jest rekuperator. System rekuperacji stwarza możliwość kontrolowania wentylacji, dostosowania jej mocy do potrzeb mieszkańców. Stanowi obowiązkowe wyposażenie budynków. Popularność rekuperatorów wzięła się, nie tylko z tego, że mamy odzysk ciepła, a to generuje oszczędności. W domu gdzie jest zamontowany rekuperator, jest zapewniony również dostęp świeżego, filtrowanego powietrza co przekłada się na zdrowsze warunki życia.

Co to jest rekuperator?

Najkorzystniejszą opcją jest zamontowanie centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej, czyli rekuperatora. Praca rekuperatora polega na wymianie zużytego powietrza, wywiewanego z budynku z powietrzem świeżym, nawiewanym do budynku. Oba te strumienie nie mieszają się ze sobą, ale mijają. W tym momencie dochodzi do wymiany energii, dzięki temu świeże, nawiewane powietrze zostaje ogrzane. Nagrzanie świeżego powietrza uzyskuje się dzięki powietrzu wywiewanemu, zużytemu. Stała wymiana powietrza w budynku zwiększa komfort osób przebywających w pomieszczeniach. W okresie zimowym, kiedy dochodzi do ogrzania w ten sposób zimnego powietrza, prowadzi to, do zmniejszania kosztów ogrzewania domu. Latem sytuacja jest odwrotna, ciepłe powietrze przenika do domu, z którego usuwane jest powietrze zimne. Wówczas powietrze z zewnątrz jest schładzane. Rekuperatory posiadają też filtry, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia powietrza, kurz ,owady. Osoby cierpiące na alergie będą lepiej funkcjonować w takim domu, gdzie zamontowano ten nowoczesny system.

Rodzaje rekuperatorów

Dobrze dobrany rekuperator o właściwych parametrach gwarantuje dobrą pracę całego systemu rekuperacji. Jest wtedy bezgłośny, dostarcza odpowiednią ilość powietrza. Aby dobrać właściwy rekuperator potrzebny jest projekt systemu rekuperacji .Rekuperator dobieramy do wielkości i kubatury budynku, a także do ilości pomieszczeń i ich funkcji. W zależności od posiadanego wymiennika ciepła, który jest najważniejszą częścią urządzenia mamy odpowiednie parametry odzysku ciepła. Na rynku dostępne są różne wymienniki, czyli rekuperator może być przeciwprądowy, obrotowy lub krzyżowy. Rekuperator przeciwprądowy jest najbardziej zaawansowany, odzyskuje nawet 95% sprawności. Warto wyposażyć w niego system wentylacji domu Do rekuperatora można podłączyć dodatkowo jednostkę chłodzącą lub gruntowy wymiennik ciepła, co spowoduje dodatkowo obniżenie temperatury powietrza nawiewanego.

Źródło: www.wojwent.com

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Rekuperator a jakość życia

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in