Są podstawowym osprzętem do wiertnic, nazywane są inaczej świdrami spiralnymi jednozwojowymi, wykorzystywane są do wykonywania odwiertów. Szneki to urządzenia, które znalazły zwoje zastosowanie w wielu dziedzinach branży budowlanej. Na rynku pojawia się coraz więcej maszyn i narzędzi, które ułatwiają i usprawniają prace budowlane i odwiertowe, szneki do nich należą. Ich szeroki zakres wykorzystania również jest dodatkowym atutem, jaki ma wpływ na konieczność ich posiadania przez profesjonalna firmę budowlaną.
Szneki i ich budowa
Aby szneki odpowiednio spełniały swoją funkcję, muszą być wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów. Ich przeznaczenie, czyli wykonywanie odwiertów niekiedy w bardzo twardym podłożu, mogłoby spowodować zniszczenia samego urządzenia bądź też nie przynieść pożądanych efektów prac. Szneki różnią się między sobą przede wszystkim średnicą. Dzięki takiej różnorodności możliwe jest dostosowanie parametrów urządzenia do konkretnych warunków pracy. Wiele firm proponuje produkcję szneków na indywidualne zamówienie. Cieszy się to coraz większą popularnością, ponieważ jesteśmy bardziej świadomi korzyści, jakie płyną z dobrze i precyzyjnie wykonanych prac.
Wykorzystanie szneków
Ich główne przeznaczenie to prace związane z wykonywaniem odwiertów. Szneki doskonale sprawdzają się przy odwiertach odkrywkowych, przy budowie studni i odwiertów na pale. Jak już zostało wspomniane, szneki różnią się między sobą średnicą i długością. To one warunkują wielkość i głębokość odwiertów. Niekiedy konieczne jest wykonanie odwiertu małego, innym razem większego, dlatego przy wyborze szneków zawsze koncentrujemy się na tym, do czego mają nam służyć.
Możemy zatem kupić już gotowe szneki, pamiętając jednak o ich różnicach w szerokości i długości lub zdecydować się na szneki wykonywane na zamówienie. W drugim przypadku możemy liczyć na większą precyzję oraz lepsze dostosowanie narzędzia do indywidualnych potrzeb.