Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna


dom

Nowoczesne budownictwo domów mieszkalny jest coraz częściej nastawione na energooszczędność i ekologiczność. Wydaje się, że takie projekty i wykonanie budynku są droższe, ale w dłuższej perspektywie zainwestowane środki finansowe zwracają się z nawiązką, a przy tym mieszkamy w bezpiecznym i ekonomicznym domu.

Rekuperacja – co to jest?

W budownictwie, rekuperacja oznacza wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest to system wentylacji wymuszającej cyrkulację powietrza z i do wnętrza budynku. Jako, że nowobudowane domy mieszkalne są coraz szczelniejsze, działanie tzw. wentylacji grawitacyjnej przestaje być skuteczne. Wentylacja mechaniczna polega na pobieraniu zanieczyszczonego, ogrzanego zimą lub ochłodzonego latem, powietrza z domu i wypuszczeniu go na zewnątrz przez urządzenie zwane rekuperatorem z odzyskaniem energii cieplnej nagromadzonej w tym powietrzu. Następnie system pozyskuje świeże, czyste powietrze z zewnątrz i włącza je do obiegu w domu. W ten sposób w budynku cięgle jest przepływ nowego, świeżego powietrza, jednak nie tracimy przy tym energii potrzebnej do jego ogrzania bądź ochłodzenia. Kolejną zaletą rekuperacji jest możliwość sterowania instalacją. W tradycyjnym budownictwie jedynym sposobem na regulowanie wilgotności i świeżości powietrza w budynku było otwieranie okien. Nie było jednak możliwości ograniczenia ilości insektów i zanieczyszczeń środowiskowych wpadających do wnętrza domu razem z tym powietrzem. W instalacjach z rekuperatorami zakłada się filtry, które usuwają niebezpieczne związki i inne niepożądane cząstki z zasysanego powietrza.

Wentylacja mechaniczna – sieć urządzeń.

System wentylacji mechanicznej składa się z:

  • rekuperatora, którego głównym aktywnym elementem jest wymiennik ciepła. To właśnie to urządzenie odpowiada za odzyskiwanie ciepła z wypuszczanego powietrza.
  • połączonych z rekuperatorem w sieć kanałów wentylacyjnych rozprowadzonych po całym domu. Ich zadaniem jest nawiew świeżego i czystego powietrza do pomieszczeń oraz wyciąganie zażytego.
  • pomieszczeniach transferowych, czyli takich pomieszczeń, które można pozostawić bez nawiewu i wywiewu.

Zapotrzebowanie domu na energię.

Aktualnie budowane domy muszą spełniać liczne wymagania techniczne, m.in. wykazywać niskie wskaźniki Energii Pierwotnej (EP). Wybudowanie domu jednorodzinnego z systemem rekuperacji to bardzo dobry sposób na obniżenie wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię. Wpłynie to również pozytywnie na koszty ogrzewania domu w ciągu całego roku.

Źródło: https://www.wojwent.com

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in