Ból brzucha u dziecka – a może to kolka?


dziekco

Kolka nie jest chorobą, ale dolegliwością, która skutecznie potrafi uprzykrzyć życie nie tylko niemowlakowi, ale również rodzicom. Zazwyczaj pojawia się niespodziewanie między pierwszym a trzecim miesiącem życia i nieleczona, równie niespodziewanie znika.

Objawy kolki. Jak pomóc dziecku?

Objawy kolki są charakterystyczne i dość łatwo je rozpoznać. Jeśli malec płacze i nie daje się uspokoić, podkurcza nóżki, pręży się, to najwyraźniej boli go brzuszek, czego nie można bagatelizować. W takiej sytuacji można zastosować kilka domowych, sprawdzonych sposobów, które pozwolą uśmierzyć ból brzucha u dziecka. Jednym z nich jest masaż brzuszka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli to nie zadziała, to można maluchowi zrobić ciepłe okłady lub włożyć go do wanienki z ciepłą wodą. To powinno pomóc. A co jeśli nie?

Inne sposoby radzenia sobie z kolką.

Kolka, choć nie jest dolegliwością groźną, to jednak jej pojawienie się burzy spokój rodzinny. Codzienny płacz dziecka, wywołany bólem brzuszka, może rozdzierać serca rodziców, niepotrafiących skutecznie go uśmierzyć. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który powinien znaleźć wyjście z tej patowej sytuacji. Doradzi zakup naturalnych leków, działających zbawiennie na układ pokarmowy, zmniejszających wzdęcia i likwidujących ból brzucha u dziecka, wywołany przez kolkę.

Jakie są przyczyny kolki?

Niestety przyczyny kolki u niemowląt nie są do końca znane. Lekarze uważają, że może być ona wywołana nie w pełni rozwiniętym układem pokarmowym, który nie potrafi sobie poradzić z przyswojeniem nie tylko mleka matki, ale również mleka modyfikowanego. Oczywiscie to jeszcze nie wszystkie przyczyny tej dolegliwości. Kolkę może wywoływać również zbyt duża ilość powietrza, która dostaje się do jelit maluszka podczas karmienia. Czynnikiem, który ją wywołuje jest także niewłaściwa dieta matki oraz stres matki, odczuwany przez dziecko. Z bólem brzucha u dziecka wywołanym kolką można się spotkać także wtedy, kiedy karmione jest w biegu. Dziecko powinno jeść w swoim tempie, bez pośpiechu, a po posiłku najlepiej nosić je pionowo, tak by mu się odbiło.

Ból brzucha u dziecka zawsze powinien zaniepokoić rodziców, dlatego zawsze trzeba obserwować malucha, a w razie nasilonych dolegliwości udać się do pediatry.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Ból brzucha u dziecka – a może to kolka?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in