Jak skutecznie leczyć katar u dziecka?


chore dziecko

Katar jest powszechną i jedną z najczęstszych spotykanych dolegliwości u dzieci. Niezależnie od przyczyn jego występowania ważne jest, aby skutecznie go leczyć i łagodzić jego objawy. W przeciwnym wypadku może dojść do różnego rodzaju chorób takich jak zapalenie dolnych dróg oddechowych.

Postaci kataru u dziecka

Katar u dziecka przybiera różne postacie. Może występować zarówno w formie przeźroczystego, bezzapachowego śluzu, ale również ropy, którą cechuje gęsta konsystencja, żółtawy odcień oraz nieprzyjemna woń. Wydzielina spływa po ścianie gardła, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się kaszlu. Katar u dziecka to uciążliwa dolegliwość, której towarzyszą równolegle inne objawy takie jak: ból głowy, problemy z koncentracją oraz poczucie ogólnego osłabienia. Najczęstszą przyczyną występowania kataru są przeziębienie lub infekcje wirusowe. Najbardziej podatne są na nie dzieci, które mają obniżoną odporność. Katar u dziecka ma niejednokrotnie podłoże alergiczne, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy występuje wzmożone pylenie.

Leczenie kataru

Leczenie kataru powinno być nakierunkowane na trzy rodzaje postępowania: oczyszczenie, udrożnienie oraz nawilżenie. W tym celu zaleca się stosowanie aerozoli oraz wykonywanie inhalacji. Ponadto należy zadbać o odpowiedni stopień nawilżenia w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Konieczne jest również dopilnowanie, aby dziecko piło dużą ilość płynów, ponieważ skutecznie rozrzedza to wydzielinę. Warto też wykształcić u dziecka nawyk odpowiedniego oczyszczania nosa przy użyciu chusteczki. Skóra dziecka w tych okolicach jest delikatna i szczególnie podatna na podrażnienia, dlatego zaleca się stosowanie maści ochronnych z dodatkiem pantenolu lub zwyczajnej wazeliny.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak skutecznie leczyć katar u dziecka?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in