Katar jest powszechną i jedną z najczęstszych spotykanych dolegliwości u dzieci. Niezależnie od przyczyn jego występowania ważne jest, aby skutecznie go leczyć i łagodzić jego objawy. W przeciwnym wypadku może dojść do różnego rodzaju chorób takich jak zapalenie dolnych dróg oddechowych.
Postaci kataru u dziecka
Katar u dziecka przybiera różne postacie. Może występować zarówno w formie przeźroczystego, bezzapachowego śluzu, ale również ropy, którą cechuje gęsta konsystencja, żółtawy odcień oraz nieprzyjemna woń. Wydzielina spływa po ścianie gardła, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się kaszlu. Katar u dziecka to uciążliwa dolegliwość, której towarzyszą równolegle inne objawy takie jak: ból głowy, problemy z koncentracją oraz poczucie ogólnego osłabienia. Najczęstszą przyczyną występowania kataru są przeziębienie lub infekcje wirusowe. Najbardziej podatne są na nie dzieci, które mają obniżoną odporność. Katar u dziecka ma niejednokrotnie podłoże alergiczne, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy występuje wzmożone pylenie.
Leczenie kataru
Leczenie kataru powinno być nakierunkowane na trzy rodzaje postępowania: oczyszczenie, udrożnienie oraz nawilżenie. W tym celu zaleca się stosowanie aerozoli oraz wykonywanie inhalacji. Ponadto należy zadbać o odpowiedni stopień nawilżenia w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Konieczne jest również dopilnowanie, aby dziecko piło dużą ilość płynów, ponieważ skutecznie rozrzedza to wydzielinę. Warto też wykształcić u dziecka nawyk odpowiedniego oczyszczania nosa przy użyciu chusteczki. Skóra dziecka w tych okolicach jest delikatna i szczególnie podatna na podrażnienia, dlatego zaleca się stosowanie maści ochronnych z dodatkiem pantenolu lub zwyczajnej wazeliny.