Kiedy kupić dziecku pierwsze buty?


rodzina

Wydawałoby się, że pierwsze buty dla dziecka nie muszą spełniać zbyt wygórowanych kryteriów. W końcu maluch będzie ich używał głównie w domu, stawiając samodzielne kroki. Okazuje się jednak, że takie obuwie jest ważne dla prawidłowego rozwoju stopy maluszka. Kiedy kupić pierwsze buciki i jak wybrać?

Buty dla dzieci

Co prawda producent obuwia dziecięcego zwykle informuje, w jakim wieku powinno być dziecko, żeby nosić dany model bucików, ale taką decyzję warto podjąć samodzielnie. Przede wszystkim buty dla malucha kupujemy dopiero wtedy, gdy zacznie samodzielnie chodzić. Wcześniej w zupełności mu wystarczą dobre skarpetki. Kiedy więc dziecko samodzielnie wstaje, przytrzymując się mebli albo porusza się przy ich brzegu, nie ma jeszcze potrzeby usztywniania stopy bucikiem. Nie warto tego momentu przyspieszać, ponieważ goła stopa otrzymuje zdecydowanie więcej bodźców, które wspierają jej prawidłowy rozwój. Z pierwszymi butami nie ma się zatem co spieszyć.

Wbrew pozorom maluch nie powinien też nosić bucików po swoim starszym rodzeństwie. Każda stopa jest bowiem inna i w inny sposób dopasowuje się do kształtu butów. Rozciągnięty i rozbity wskutek noszenia materiał bucików nie będzie już tak stabilnie podtrzymywał stopy, a przez to może się ona rozwijać w nieprawidłowy sposób. Lepszym pomysłem jest więc kupno nowej pary.

Producent obuwia dziecięcego zwykle stara się w swojej ofercie umieścić model odpowiedni dla stawiających pierwsze kroki maluchów. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na podeszwę takich bucików, materiał i sposób zapinania. Wybierajmy buciki sznurowane, a nie zapinane na rzepy; wykonane z giętkiego, ale podtrzymującego stopę materiału i z elastyczną, sprężystą podeszwą. Pamiętaj także, żeby wybrać lekkie obuwie, które nie będzie obciążeniem dla malucha, ale ułatwi mu utrzymanie stabilnej postawy. Poświęć temu zakupowi trochę więcej uwagi, a zobaczysz z jaką łatwością dziecko stawia w nowych bucikach pierwsze kroki.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Kiedy kupić dziecku pierwsze buty?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in