Nauka mówienia, prawidłowa artykulacja – dlaczego smoczek jest tak ważny?


dziecko

Smoczek do butelki kojarzy się z akcesorium jednego rodzaju, które ma pozwalać swobodnie płynąć pokarmowi. Na rynku jednak wybór jest dość duży, a smoczki różnią się rozmiarami, materiałami oraz funkcjami. Dlaczego ich dobór jest tak ważny?

By uniknąć problemów rozwojowych

Dziecko, które je z piersi matki, uczy się odruchu ssania. Nabywa umiejętność koordynacji czynności oddychania, ssania i połykania. Butelka ze smoczkiem sprawia mu mniej trudności, ponieważ nie wymaga aż takiego wysiłku od malucha. Jednak tempo, w jakim pokarm wypływa z butelki, twardość smoczka czy materiał, z którego jest wykonany, decydują o prawidłowym napięciu mięśniowym. Mają również znaczenie dla właściwego sposobu gryzienia. Wbrew pozorom smoczek do butelki pozwala nie tylko na swobodne jedzenie. W późniejszym życiu dziecka, ten źle dobrany, może być przyczyną problemów z nauką mówienia czy prawidłową artykulacją.

Smoczek do butelki, ale z jakich materiałów?

Rodzice mogą wybierać pośród produktów różnych firm: lovi, tommee tippee, avent smoczek do butelki może być wykonany z silikonu. Jest przezroczysty i dość trwały. Wyróżnia się także twardością, jednak ta nie będzie odpowiednia dla maluchów, które są osłabione, zmagają się ze zbyt małym napięciem mięśniowym, tym samym mają jeszcze problem z prawidłowym ssaniem.

Smoczek kauczukowy o brązowej barwie, jest bardziej elastyczny i miękki. To wpływa na jego szybsze zużywanie, ale za to nadaje się dla dzieci o mniejszym napięciu mięśniowym, jeszcze uczącym się prawidłowego odruchu ssania.

Liczba dziurek w smoczku

Od liczby dziurek w smoczku zależy, w jakim tempie dziecko będzie piło pokarm z butelki. Optymalny czas szacuje się na 15-40 minut. Najmłodsze dzieci, które jeszcze uczą się ssać, powinny korzystać ze smoczka z 1-3 małymi dziurkami, zapewniającymi powolny przepływ. Dzieci, które nie mają już problemów z koordynacją ssania, oddychania i połykania, mogą pić z butelki opatrzonej smoczkiem z trzema większymi dziurkami.

Uwagę warto również zwrócić na kształt smoczka do butelki. Im jest on bardziej zbliżony do naturalnego kształtu sutka piersi, tym lepiej dla dziecka.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Nauka mówienia, prawidłowa artykulacja – dlaczego smoczek jest tak ważny?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in