Smoczek do butelki kojarzy się z akcesorium jednego rodzaju, które ma pozwalać swobodnie płynąć pokarmowi. Na rynku jednak wybór jest dość duży, a smoczki różnią się rozmiarami, materiałami oraz funkcjami. Dlaczego ich dobór jest tak ważny?
By uniknąć problemów rozwojowych
Dziecko, które je z piersi matki, uczy się odruchu ssania. Nabywa umiejętność koordynacji czynności oddychania, ssania i połykania. Butelka ze smoczkiem sprawia mu mniej trudności, ponieważ nie wymaga aż takiego wysiłku od malucha. Jednak tempo, w jakim pokarm wypływa z butelki, twardość smoczka czy materiał, z którego jest wykonany, decydują o prawidłowym napięciu mięśniowym. Mają również znaczenie dla właściwego sposobu gryzienia. Wbrew pozorom smoczek do butelki pozwala nie tylko na swobodne jedzenie. W późniejszym życiu dziecka, ten źle dobrany, może być przyczyną problemów z nauką mówienia czy prawidłową artykulacją.
Smoczek do butelki, ale z jakich materiałów?
Rodzice mogą wybierać pośród produktów różnych firm: lovi, tommee tippee, avent smoczek do butelki może być wykonany z silikonu. Jest przezroczysty i dość trwały. Wyróżnia się także twardością, jednak ta nie będzie odpowiednia dla maluchów, które są osłabione, zmagają się ze zbyt małym napięciem mięśniowym, tym samym mają jeszcze problem z prawidłowym ssaniem.
Smoczek kauczukowy o brązowej barwie, jest bardziej elastyczny i miękki. To wpływa na jego szybsze zużywanie, ale za to nadaje się dla dzieci o mniejszym napięciu mięśniowym, jeszcze uczącym się prawidłowego odruchu ssania.
Liczba dziurek w smoczku
Od liczby dziurek w smoczku zależy, w jakim tempie dziecko będzie piło pokarm z butelki. Optymalny czas szacuje się na 15-40 minut. Najmłodsze dzieci, które jeszcze uczą się ssać, powinny korzystać ze smoczka z 1-3 małymi dziurkami, zapewniającymi powolny przepływ. Dzieci, które nie mają już problemów z koordynacją ssania, oddychania i połykania, mogą pić z butelki opatrzonej smoczkiem z trzema większymi dziurkami.
Uwagę warto również zwrócić na kształt smoczka do butelki. Im jest on bardziej zbliżony do naturalnego kształtu sutka piersi, tym lepiej dla dziecka.