Spośród niezbędnych akcesoriów dziecięcych, pojawia się smoczek do butelki. Choć wybór wydaje się być w tej kwestii prosty, to jednak sprawia sporo problemów. Na rynku znaleźć można bowiem różnego rodzaju smoczki – odmienne pod względem kształtów, rozmiarów i nie tylko.
Jak ważny jest wybór smoczka do butelki
Niemowlak podczas jedzenia musi skoordynować czynności ssania, połykania oraz oddychania. W ciągu jednej minuty maluch wykonuje 50-80 ruchów ssących. Jednoczesne zgranie tych czynności, dla niemowlaka wbrew pozorom jest wyzwaniem. Poza tym wiąże się z prawidłowym rozwojem mięśni i nabywaniem umiejętności ssania. Aparat mowy dziecka najlepiej kształtuje ssanie piersi, dlatego pojawiające się na rynku smoczki do butelki, coraz wierniej odzwierciedlają ten kształt.
Materiał na smoczek do butelki
Smoczek do butelki może być wykonany z kauczuku. Wyróżnia się brązową barwą i miękkością. Lateksowy, czyli kauczukowy smoczek, jest elastyczny. Poza tym odporny na rozciąganie. Ze względu na miękkość sprawdza się u maluchów, które mają jeszcze dość słabe napięcie mięśniowe. Wybór może równie dobrze paść na silikonowe smoczki, które są twardsze. Ta cecha może być atutem, ale i wadą. Twardy smoczek sprawdza się u dzieci radzących sobie ze ssaniem dość dobrze, z właściwym napięciem mięśniowym. Jeśli jednak napięcie to nie jest odpowiednie, używanie takiego smoczka może skutkować między innymi problemami podczas jedzenia.
Kauczukowe smoczki są mniej trwałe, dlatego trzeba częściej je wymieniać, w przeciwieństwie do silikonowych. Tutaj wybór zależy jednak od wieku malucha i jego umiejętności jedzenia pokarmu oraz wspomnianego napięcia mięśniowego.
Rozmiar i kształt
Smoczek do butelki musi być dopasowany do wieku dziecka. Zarówno ten zbyt wąski i mały, jak i nadmiernie duży, mogą powodować problemy ze ssaniem, gryzieniem, pracą warg, a także będą przyczyniać się do późniejszego seplenienia.
Najlepiej jest, by kształtem smoczek przypominał brodawkę sutkową. Kolejny ważny element to wielkości dziurki w smoczku, decydującej o tempie przepływu pokarmu. Im jest ona mniejsza, tym pokarm płynie wolniej, a przy większej, można liczyć na szybsze tempo przepływu pokarmu. Dopasowanie tej cechy smoczka, ma znaczenie dla właściwego sposobu spożywania pokarmu przez malucha, zachowania komfortu karmienia i unikania efektu niedojedzenia lub przejedzenia i dławienia się podczas tej czynności.
Zwrócenie uwagi na powyższe elementy, pozwala dokonać odpowiedniego wyboru smoczka do butelki.