Fotografia – jak zacząć?


foto

Pojawienie się aparatu fotograficznego nie było efektem rewolucji, a wieloletniej ewolucji. Jego protoplastą była camera obscura, czyli przyrząd do odwzorowywania obrazów, który został wynaleziony w X wieku. Przez wszystkie te lata sprzęt fotograficzny był nieustannie ulepszany, przez co dzisiejsze aparaty to prawdziwe multimedialne kombajny.

Prawdziwym wyzwaniem jest jednak stworzenie zdjęcia, które odda w możliwie największym stopniu zamysł fotografa. Nie da się więc ukryć, iż fotografia to, jedna z głównych w dzisiejszych czasach, dziedzin sztuki. Choć każdy z nas może robić zdjęcia, to nie wszyscy mogą zostać świetnymi fotografami. Do tego potrzebny jest nie tylko talent, lecz instynkt i, nierzadko, ponadprzeciętna kreatywność. Jeśli jednak ciągnie Cię do stanięcia za obiektywem, to warto, abyś poznał kilka podstawowych kroków, które pozwolą Ci na rozpoczęcie przygody z fotografowaniem.

Po pierwsze: sprzęt

Na początku nie potrzebujesz bardzo drogiego sprzętu. Naprawdę, warto rozpocząć od używania niedrogiego sprzętu, który być może posiadasz już w domu. Jeśli nie, możesz kupić go za niewielką sumę i to z nim rozpocząć naukę. Nagła miłość do fotografii nie musi oznaczać, iż nie minie ona po krótkim czasie. Zniechęcić mogą chociażby niepowodzenia oraz trudności, które napotkasz na swojej drodze. I o ile chęci mijają, o tyle sprzęt zostaje. Kosztowne inwestycje mogą więc poczekać, aż uda Ci się zgłębić tajemną wiedzę.

Po drugie: wybór

Co kryje się pod enigmatycznym słowem “wybór”? Chodzi tu o rodzaj fotografii, na której chciałbyś się skupić. W branży można znaleźć osoby specjalizujące się w portretach, fotografii ślubnej, szeroko pojętym edytorialu. A może fascynuje Cię fotografia kulinarna, której zajmują się takie studia jak np. Yummypix.pl. Dlaczego podjęcie wyboru jest takie ważne? Ponieważ pozwoli Ci wyspecjalizować się w danej dziedzinie i posiąść maksymalnie największą wiedzę. Gdy zrozumiesz zasady panujące w danej kategorii i poczujesz się pewnie – nic nie stanie Ci na przeszkodzie na rozszerzeniu swoich umiejętności. Istnieje jeszcze jeden, ważny powód. Jest on ważny zwłaszcza wówczas, gdy po jakimś czasie zainwestujesz swoje środki finansowe w nowy aparat. Każdy rodzaj fotografii wymaga nieco innego sprzętu, a wybór specjalizacji pozwoli Ci na stopniowe kompletowanie wyposażenia.

Po trzecie: wiedza

Stare przysłowie mówi: “ucz się, ucz, nauka to potęgi klucz”. Jak pozyskiwać wiedzę? Sposobów jest wiele i wszystko zależy od Twoich preferencji. Osobiście jestem zwolennikiem połączenia teorii i praktyki. Zaczęłam od książek, które jednak często były dla mnie niezrozumiałe. W związku z tym przeniosłam się na warsztaty dedykowane amatorom. Dodatkowo w moich dążeniach do ideału wspierali mnie znajomi, którzy fotografią zajmują się od lat. Ostatnim składnikiem mojej wiedzy teoretycznej okazał się Internet, co pozowliło mi po raz kolejny potwierdzić prawdziwość stwierdzenia “jeśli czegoś nie ma w Internecie, to nie istnieje”. Z takimi fundamentami przeszłam do drugiej części samodoskonalenia, czyli praktyki. To ona pomogła mi sprawdzić wiedzę teoretyczną i zweryfikować wiele rzeczy. Tak naprawdę okazała się najlepszą szkołą fotografii, która jednak nie mogłaby zaistnieć, gdyby nie zdobyta wcześniej wiedza. Czy praktyka czyni mistrza? Zdecydowanie! Mechanika działania np. przesłony wydaje Ci się zbyt skomplikowana? Wykonaj kilkadziesiąt zdjęć, a w kilka minut zrozumiesz to, co do tej pory było dla Ciebie niezrozumiałe!

Po czwarte: wyraź siebie

Fotografia to wdzięczna dziedzina sztuki. Pozwala autorowi na podzielenie się z odbiorcą swoją wrażliwością i poczuciem estetyki. Fotograf oddaje w zdjęciu siebie, w związku z czym nie krępuj się i podczas fotografowania kieruj się swoim sercem, a Twoje zdjęcia będą wyjątkowe. Bądź sobą, a w krótkim czasie wypracujesz swój niepowtarzalny styl i uzyskasz niezwykłą łatwość w robieniu zdjęć. Pamiętaj – wszystko w Twoich rękach! My życzymy Ci powodzenia i trzymamy kciuki za dalsze rozwijanie nowej pasji!

 

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Fotografia – jak zacząć?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in