Jak wybrać dobry sprzęt fotograficzny?


fotografia

Smartfony mają wbudowane coraz bardziej profesjonalne aparaty i są zawsze pod ręką, np. gdy nadarza się okazja do zrobienia zdjęcia (niesamowite oświetlenie, kompozycja utworzona przez naturę lub emocje, które się pojawiły niespodziewanie).

Jednak niektórym prosta cyfrówka nie wystarcza. Dzięki lustrzance możemy złapać detale, rozmazać otoczenie kompozycji, fotografować w trybie makro, w ruchu i w nocy. Dlatego warto, by nawet amator zaopatrzył się w bardziej zaawansowany sprzęt fotograficzny. Czym się kierować podczas wyboru lustrzanki?

Jeśli do tej pory korzystałeś z cyfrówki, chcesz zdobyć dodatkową wiedzę z dziedziny fotografii, ale nie zamierzasz zajmować się tym profesjonalnie, wybierz cyfrową lustrzankę, która zawiera automatyczny autofokus. Można łatwo ustawić tryb w ruchu, makro, czy nocny, a także pejzażowy i portretowy. Jednocześnie można w każdej chwili przejść na tryb manualny i próbować bardziej zaawansowanych opcji, jak zmiana czasu migawki.

Jakie obiektywy fotograficzne wybrać do lustrzanki?

Najważniejszym elementem aparatu są obiektywy fotograficzne. Do fotografii krajobrazów przyda się obiektyw szerokokątny, pozwoli on na przykład ująć polne kwiaty w zbożu lub jesienny pejzaż w górach. Stosuje się go także w przypadku fotografii wnętrz. Z kolei do fotografii portretowej, reportażowej (np. z wydarzenia, jak ślub, komunia) sprawdzi się obiektyw standardowy. Teleobiektyw z kolei, używany jest do fotografowania obiektów w ruchu, np. podczas uprawiania sportu, zwierząt na łonie natury, czy przemieszczanych przez wiatr liści.

Jeśli zamierzasz zainwestować w jeden uniwersalny obiektyw, na początku wybierz model typu zoom (zmiennoogniskowy). Najbardziej uniwersalny obiektyw powinien mieć jak największy otwór przesłony. Istotna jest również stabilizacja obrazu. Zwróć uwagę, czy obiektyw wyposażony jest w tryb makro, który pozwala fotografować obiekty z uwzględnieniem detali, np. struktury owocu, kropli wody.

Jaki jeszcze sprzęt fotograficzny warto kupić?

  • statyw (szczególnie pomocny, gdy fotografujesz w nocy)
  • blendy (odbijają światło, by ująć maksimum detali kompozycji i zrównoważyć balans bieli)
  • lampę fotograficzną (przydatna, gdy chcesz oświetlić fotografowane obiekty po zmierzchu)

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak wybrać dobry sprzęt fotograficzny?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in