Czym różni się wino musujące od zwykłego prócz bąbelków?


wino

Wino musujące częściej przyrównywane jest do szampana niż do wina. Wynika to z procesu fermentacji, jakiemu jest poddawane. Ponadto niektóre wina musujące produkowane są w tych samych trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier, co szampan. Różnica polega jednak na tym, że oryginalny szampan powstaje w Szampanii, podczas gdy wino musujące już niekoniecznie. Często jest również nasycone dwutlenkiem węgla, w prawdziwym szampanie efekt musowania powstaje wskutek naturalnego procesu dojrzewania w butelce.

Czy zatem wino musujące ma znacznie więcej wspólnego z winem niż z szampanem? Gdzie należy doszukiwać się różnic?

Wino musujące czyli wino z bąbelkami

Bąbelki, które są charakterystyczną cechą wina musującego, uzyskuje się na 3 sposoby. Pierwszym i jednocześnie drugim jest wstrzykiwanie ich bezpośrednio do butelki z wykorzystaniem dwóch metod – metody tradycyjnej lub Charmata. Najczęściej jednak stosuje się trzecią najtańszą metodę, czyli sztuczne nasycenie wina dwutlenkiem węgla.

Przy metodzie tradycyjnej wino poddaje się wtórnej fermentacji w butelkach, które przeprowadzane jest po pierwszej fermentacji, podczas której powstaje wino bazowe. Wykorzystując metodę Charmata, wino bazowe poddawane jest wtórnej fermentacji w kadzi wykonanej ze stali nierdzewnej. Wino następnie jest filtrowane i butelkowane pod ciśnieniem.

Wino musujące charakteryzuje się procesem fermentacji, której dokonuje się w oparciu o jedną z trzech metod. Najlepsze rezultaty osiąga się przy metodzie tradycyjnej, która jest bardziej czasochłonna jest pozwala uzyskać znacznie lepszy smak.

Wino zwykłe, a wino musujące

Wino zwykłe nie podlega wtórnej fermentacji, co odróżnia go od wina musującego. Powstaje z winogron, które są kruszone, a następnie poddawane fermentacji. Gotowy trunek rozlewany jest do butelek, w których się starzeje i dojrzewa. Wino może być słodkie, półsłodkie, wytrawne i półwytrawne, a także białe, czerwone lub różowe. Zarówno wino musujące, jak również zwykłe wina z różnych regionów świata można kupić w sklepach online, jak np. wineavenue24.pl lub sklepach stacjonarnych.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Czym różni się wino musujące od zwykłego prócz bąbelków?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in