Jak wyglądały pierwsze serwery Google?


serwer

Google to dzisiaj jedno z największych przedsiębiorstw na rynku IT, z którego internetowych usług korzystają użytkownicy na całym świecie. Gigant z Mountain View zaczynał jednak, podobnie jak wiele innych ogromnych spółek od samego zera, od działalności w przydomowym garażu. Zamiast rozbudowanych i nowoczesnych serwerowni, założyciele Google korzystać musieli z tych rozwiązań, na które mogli sobie pozwolić przy mocno ograniczonym budżecie. Pomimo tego, udało im się stworzyć wydajne serwery, które były w stanie zapewnić w miarę stabilną pracę największej obecnie wyszukiwarki internetowej.

Pierwszy serwer Google

Pierwszy serwer, z którego korzystało Google, obudowany był w konstrukcję z klocków LEGO! Maszyna ta posiadała aż dziesięć dysków twardych o największej wtedy, dostępnej pojemności, czyli 4GB. Działała na procesorze o częstotliwości taktowania 200MHZ oraz posiadała 256MB pamięci RAM. To właśnie na tym sprzęcie uruchomiony został oryginalny i pierwszy system, który rozwijany był w przyszłości. Mini serwerownia Google zyskała następnie ufundowane przez Intela dwie maszyny z procesorami 300MHz Dual Pentium II, 512MB pamięci RAM i łącznie 90GB pamięci wewnętrznej – to właśnie na ten sprzęt przerzucone zostały główne algorytmy wyszukiwarki.

Rozwój Google

W pierwszych latach działalności, Google nie przynosiło wymiernych zysków i to głównie dzięki pomocy firm informatycznych, które dostrzegły potencjał w projekcie dwóch młodych studentów, zaplecze serwerowe wyszukiwarki mogło cały czas się rozwijać. Najwięcej sprzętu ufundowało IBM oraz wspomniany właśnie wcześniej Intel. Były to nie tyle same procesory co przede wszystkim ogromna ilość dysków twardych, które pomieścić musiały dynamicznie rozwijającą się bazę danych i indeks wyszukiwarki.

Serwery obecnie

Dzisiaj, startując z internetowym projektem, możemy bez problemy wynająć serwer po przystępnych cenach, jednak kilkanaście lat temu, komercyjne serwerownie tak naprawdę nie istniały, tym większy powinien być więc ukłon w stronę osób odpowiedzialnych za spopularyzowanie Google, że byli w stanie pokonać wszystkie pojawiające się przeciwności.

What's Your Reaction?

Cry Cry
2
Cry
Cute Cute
1
Cute
Damn Damn
2
Damn
Dislike Dislike
3
Dislike
Like Like
5
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
2
Love
Win Win
2
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak wyglądały pierwsze serwery Google?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in