Okres ciąży to dla kobiety czas wielu zmian w organizmie. Burza hormonów, wzrastająca masa ciała, zmieniająca się anatomia. Ponad połowa kobiet zmaga się również z nielubianą zmianą, jaką są rozstępy w ciąży. To kwestia estetyki budzącej wiele wątpliwości, gdyż nie jest to problem natury medycznej.
Upośledzenie fibroblastów
W skórze właściwej dochodzi do upośledzenia fibroblastów, i to właśnie ten stan jest odpowiedzialny za rozstępy w ciąży. Mowa bowiem o komórkach odpowiedzialnych za stymulację do produkcji kolagenu i elastyny. Białek wpływających na zachowanie elastyczności, jędrności i właściwego napięcia skóry. Włókna kolagenu są odporne na rozciąganie, ale do pewnego stopnia. W czasie ciąży zostają poddane nienaturalnym wręcz dla nich naprężeniom, stąd pojawiające się rozstępy.
W początkowej fazie przybierają postać różowawych, podłużnych linii. Najczęściej zauważane są na brzuchu, ale mogą również występować na udach, piersiach, a nawet ramionach. Z czasem, gdy stają się białe, niewiele już można z nimi zrobić. U pań z ciemniejszą karnacją, są jaśniejsze od otaczającej je skóry, a przy jasnej karnacji, wyróżniają się właśnie różową barwą.
Rozstępy w ciąży, które stają się bledsze, prawie białe, a nawet przybierające srebrzysty odcień, dodatkowo o wgłębieniach i nieregularnych liniach, są trudne w usuwaniu. Z tego względu zaleca się podjęcie odpowiednich kroków, od razu w momencie, gdy zaczynają się pojawiać.
Czynniki predysponujące do wystąpienia rozstępów
Nie każda kobieta będzie zmagała się z rozstępami, ale statystyki mówiące o ponad połowie pań zachodzących w ciąże i mających rozstępy, mówią same za siebie. Można wymienić czynniki predysponujące do ich występowania.
Nie bez znaczenia pozostaje genetyka, czyli fakt, czy u innych kobiet w rodzinie pojawiały się rozstępy w ciąży. Duże ryzyko niesie za sobą gwałtowna zmiana masy ciała, nie tylko jej wzrost. Do tego zła dieta.
Jak zapobiegać?
Należy dbać o to, by nie przybrać na wadze więcej niż 12 kilogramów w trakcie trwania ciąży. Liczy się również zbilansowana dieta, która wpłynie pozytywnie na kondycję skóry, oraz wykonywanie ćwiczeń, jeśli nie istnieją przeciwwskazania. Można wykonywać masaż skóry, a także stosować kremy, balsamy czy olejki przeznaczone do tego celu. Nie jest to gwarancja całkowitego uniknięcia rozstępów, lecz skuteczny sposób na zmniejszenie ich ryzyka pojawienia się.