Rozstępy w ciąży – skąd się biorą i jak minimalizować ryzyko ich wystąpienia?


ciąża

Okres ciąży to dla kobiety czas wielu zmian w organizmie. Burza hormonów, wzrastająca masa ciała, zmieniająca się anatomia. Ponad połowa kobiet zmaga się również z nielubianą zmianą, jaką są rozstępy w ciąży. To kwestia estetyki budzącej wiele wątpliwości, gdyż nie jest to problem natury medycznej.

Upośledzenie fibroblastów

W skórze właściwej dochodzi do upośledzenia fibroblastów, i to właśnie ten stan jest odpowiedzialny za rozstępy w ciąży. Mowa bowiem o komórkach odpowiedzialnych za stymulację do produkcji kolagenu i elastyny. Białek wpływających na zachowanie elastyczności, jędrności i właściwego napięcia skóry. Włókna kolagenu są odporne na rozciąganie, ale do pewnego stopnia. W czasie ciąży zostają poddane nienaturalnym wręcz dla nich naprężeniom, stąd pojawiające się rozstępy.

W początkowej fazie przybierają postać różowawych, podłużnych linii. Najczęściej zauważane są na brzuchu, ale mogą również występować na udach, piersiach, a nawet ramionach. Z czasem, gdy stają się białe, niewiele już można z nimi zrobić. U pań z ciemniejszą karnacją, są jaśniejsze od otaczającej je skóry, a przy jasnej karnacji, wyróżniają się właśnie różową barwą.

Rozstępy w ciąży, które stają się bledsze, prawie białe, a nawet przybierające srebrzysty odcień, dodatkowo o wgłębieniach i nieregularnych liniach, są trudne w usuwaniu. Z tego względu zaleca się podjęcie odpowiednich kroków, od razu w momencie, gdy zaczynają się pojawiać.

Czynniki predysponujące do wystąpienia rozstępów

Nie każda kobieta będzie zmagała się z rozstępami, ale statystyki mówiące o ponad połowie pań zachodzących w ciąże i mających rozstępy, mówią same za siebie. Można wymienić czynniki predysponujące do ich występowania.

Nie bez znaczenia pozostaje genetyka, czyli fakt, czy u innych kobiet w rodzinie pojawiały się rozstępy w ciąży. Duże ryzyko niesie za sobą gwałtowna zmiana masy ciała, nie tylko jej wzrost. Do tego zła dieta.

Jak zapobiegać?

Należy dbać o to, by nie przybrać na wadze więcej niż 12 kilogramów w trakcie trwania ciąży. Liczy się również zbilansowana dieta, która wpłynie pozytywnie na kondycję skóry, oraz wykonywanie ćwiczeń, jeśli nie istnieją przeciwwskazania. Można wykonywać masaż skóry, a także stosować kremy, balsamy czy olejki przeznaczone do tego celu. Nie jest to gwarancja całkowitego uniknięcia rozstępów, lecz skuteczny sposób na zmniejszenie ich ryzyka pojawienia się.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Rozstępy w ciąży – skąd się biorą i jak minimalizować ryzyko ich wystąpienia?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in