Oprawianie książek – dostępne metody


książki

Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce, ale nie da się ukryć, że okładka jest niezwykle istotna.

Dobry wygląd to też część sukcesu

Wiadomo, że dla rasowego czytelnika najważniejsza jest treść książki. Nie da się jednak ukryć, że warstwa graficzna, okładka mają ogromne znaczenie. Po pierwsze, ciekawe zdjęcie czy grafika mogą przyciągnąć właśnie do konkretnej, leżącej na półce książki. Ponadto, większość osób zwraca jednak uwagę na to, czy kupuje książki w twardej, czy miękkej oprawie. Zwolennicy miękkich opraw zwracają uwagę na to, iż bywają one bardziej poręczne, z kolei czytelnicy wybierający wydania w twardych oprawach zwracają uwagę na ich trwałość i sposób prezentowania się na półce. Dlatego też istotne jest, aby, będąc wydawcą, zwracać uwagę nie tylko na to o czym jest książka, ale w jakiej formie dostarczymy ją rynkowi. Oprawa wizualna także odpowiedzialna jest za sukces danej pozycji.

Metody oprawiania książek

Do wyboru jest wiele rodzajów opraw. Podział według kryteriów: oprawa twarda książek czy też oprawa miękka to tylko podstawowy podział. W drukarniach takich jak SOWA dostępnych jest wiele możliwość, spośród dostępnych na rynku opcji oprawy poszczególnych egzemplarzy. Najciekawszą, przygotowywaną zazwyczaj w ograniczonej liczbie sztuk jest oprawa bibliofilska czy też kolekcjonerska. Ma ona specjalne cechy, tłoczenia, twardą oprawę, aplikacje. Takie wydanie dostępne są na przykład na Targach Książki odbywających się cyklicznie w całej Polsce. Ciekawie też prezentują się oprawy płócienne – przydają książce pewnej stylowości.

Różne są także sposoby łączenia poszczególnych arkuszy – aktualnie wybrać można oprawę klejoną lub szytą, ewentualnie stosuje się też listwy, pierścienie, ale taka metoda daje mniej trwały efekt. Istotny jest też rodzaj grzbietu książki. Może on albo być krawędzią książki, łączoną z resztą okładki na przykład za pomocą tkaniny, ale może również stanowić jedną płaszczyznę z okładzinami przednią i tylną. Dobierając sposób oprawy książki, warto kierować się przeznaczeniem pozycji. Na przykład dla wydań kieszonkowych warto dobrać okładki miękkie, to znaczy broszurowe. W przypadku wielotomowych powieści, które pewnie postoją na półkach czytelników całe lata, świetnie sprawdzą się oprawy twarde. Podobnie też, tego typu oprawy lepsze będą dla pozycji często eksploatowanych – słowników, encyklopedii, leksykonów.

Warto skonsultować się z drukarnią, która pomoże dobrać rodzaj oprawy najbardziej odpowiedni dla danej książki.

What's Your Reaction?

Cry Cry
1
Cry
Cute Cute
2
Cute
Damn Damn
1
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
3
Win
WTF WTF
1
WTF

Oprawianie książek – dostępne metody

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in