Jak odbywa się druk książek?


książki

Drukowanie książek to proces, który wymaga ciągłej współpracy pomiędzy wydawnictwem. Oprócz samej treści, obydwie strony muszą uzgodnić szereg kwestii technicznych, od których zależeć będzie efekt finalny. Warto też zwrócić uwagę na aspekty, dzięki którym książka będzie przyjemniejsza w odbiorze. Wzbogacenie okładki, uszlachetnienie papieru i ilustracje, to tylko niektóre z nich.

Pierwsze kroki do własnej książki

Ostatnim etapem współpracy pomiędzy drukarnią a klientem jest druk książek. Zanim do niego dojdzie, trzeba dokonać ostatecznych korekt w tekście, a także uzgodnić układ książki. Ważne, aby poszczególne strony książki były zapisane w wersji .pdf. Dzięki temu klient ma gwarancję, że układ stron, akapitów i śródtytułów będzie zgodny z cyfrową wersją. Nie można niestety tego samego powiedzieć o innych formatach, gdyż są one bardzo podatne na błędy w drukowaniu. Warto również zadbać o konwersję barw w pliku źródłowym do kolorów CMYK, dzięki czemu wydrukowane barwy nie będą odbiegać od oryginału. Na koniec podejmuje się decyzję o wyborze rodzaju okładki, jej ewentualnym uszlachetnieniu i sposobie jej łączenia (szyta lub klejona).

Drukowanie książek – na czym polega?

1. Przygotowanie maszyny do pracy – jeśli drukarnia zaakceptuje plik źródłowy i otrzyma wytyczne co do szczegółów technicznych książki, jej pracownik musi przygotować matrycę. Jest to element drukującej maszyny offsetowej, którego zadaniem jest przyjęcie farby i naniesienie jej na podłoże.

2. Ustawienie maszyny – gdy matryca zostanie przygotowana, musi być ona ustawiona w odpowiedniej odległości od krawędzi kartki papieru. Dzięki temu treść książki jest przejrzysta i czytelna. Na tym etapie odbywa się właściwy druk książek.

3. Praca z okładką – kolejny etap prac nad książką wiąże się z przygotowaniem okładki. Naniesienie na nią grafiki jest dość czasochłonne i wymaga sporego doświadczenia. Za nanoszenie barw jest odpowiedzialna czteromodułowa maszyna offsetowa, w której każdy z modułów jest powiązany z określoną barwą.

4. Dopracowanie okładki – zwykle okładkę książki pokrywa się folią lub lakierem UV, dzięki czemu jest ona trwała i odporna na utratę barw wynikłą z bezpośredniego oddziaływania promieniowania UV. Co więcej, okładka może być również poddawana laminowaniu. Na koniec okładka jest bigowana. Proces ten polega na wykonaniu w niej specjalnych wgnieceń, dzięki którym można łatwiej ją zginać.

5. Zszywanie lub klejenie – polega na wcześniejszym podzieleniu książki na specjalne części, a następnie na ich połączeniu w jedną całość.

Wszystkie te etapy tworzenia książki może zrealizować dla Państwa drukarnia Aria, która ma do dyspozycji najlepszy sprzęt

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak odbywa się druk książek?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in