Magia historii zamknięta w starych monetach


monety

Gdy oglądamy monety sprzed dziesiątek, setek, a nawet tysięcy lat, widzimy nie tylko zachwycający przedmiot. Każda moneta jest wyjątkowym dokumentem historyczny.

Znajdujące się na monetach znaki mincerskie mówią gdzie została wybita i kto był odpowiedzialny za zarządzanie mennicą, z której pochodzi. Z kolei sposób przedstawienia na niej Króla może wskazywać na nurt panujący w ówcześnie w sztuce.

Pierwsze kolekcje monet w Polsce

Kolekcjonowanie monet jest pasjonującym zajęciem, które zachwyca od setek lat. Najdawniejsze kolekcje na ziemiach polskich sięgają co najmniej końca XV wieku. Wśród nich są te gromadzone przez Stefana von Heideburga – biskupa chełmińskiego, czy znanego historyka Macieja Karpiga z Miechowa.

Współczesne kolekcjonowanie monet

Są jednak pasjonaci, którym samo oglądanie monet nie wystarcza. Sympatycy tworząc własne zbiory, zajmując się kolekcjonowaniem monet z Polski, Europy, a nawet z całego świata. Numizmatyka, bo tak nazywa się ten nurt, jest również nauką pomocniczą historii, która zajmuje się monetami i banknotami. Polega ona nie tylko na ich zbieraniu, ale i klasyfikowaniu, datowaniu, a przede wszystkim na poznawaniu ich dziejów. To dzięki numizmatyce powstają tak wyjątkowe kolekcje monet, które dzisiaj podziwiać możemy również w Polsce. Największa kolekcja polskich numizmatów znajduje się w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie i liczy ponad 100 tys. obiektów.

Własne zbiory

Każda moneta to piękna opowieść o losach danego kraju, która w kawałku metalu pozostawiła jej namacalny ślad. Jeżeli pasjonuje Cię historia, którą chcesz poznawać w wyjątkowy sposób, kolekcjonerstwo jest idealnym zajęciem również dla Ciebie. Jeśli chcesz zacząć kolekcjonowanie własnych numizmatów warto zainteresować się aukcjami monet i banknotów.

Na początku tworzenia własnych zbiorów numizmatycy często zbierają różne, przypadkowe monety. Z czasem w ich kolekcjach znajdują się niepowtarzalne, unikalne egzemplarze, które są obiektem westchnień innych sympatyków tego fantastycznego hobby.

Aukcje monet

Aukcje monet oferują unikatowe, niezwykle wartościowe przedmioty, będące obiektem poszukiwań przez kolekcjonerów z całego świata.  Dzięki temu możemy mieć dostęp do zróżnicowanych monet, pochodzących z różnych regionów świata. Jeśli szukamy konkretnego egzemplarza, działanie aukcji na taką skalę, zwiększa skuteczność naszych poszukiwań. Dodatkowo organizatorzy gwarantują bezpieczeństwo transakcji, dzięki czemu możemy mieć pewność, że trafi do nas oryginalna moneta. Poza aukcjami stacjonarnymi coraz bardziej popularne stają się aukcje internetowe. Jest to ciekawa alternatywa.

W jaki sposób przeprowadzane są aukcje?

Punktem wyjścia jest zwykle cena wywoławcza, od której zaczyna się licytacja. W przypadku zainteresowania zakupem potencjalni nabywcy zgłaszają coraz wyższą cenę za oferowany bilon. Finalnie, właścicielem zostaje osoba, która zaproponuje najwięcej. Licytacji podlegają wyselekcjonowane, najciekawsze i najrzadsze przedmioty. To powoduje, że sam udział w nich, jest niesamowitą przygodą historyczną.

Prawdziwa, wiekowa moneta ma w sobie magię, która może zafascynować i obudzić w nas potrzebą nieustannego poszukiwania kolejnych. Losy monety odbite w metalu…Wystarczy wziąć monetę w dłoń, by poczuć tę niebywałą energię.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
1
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Magia historii zamknięta w starych monetach

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in