Jak wiek pojazdu wpływa na cenę OC?


auta

Pan Rafał kupił używany samochód. Tanie auto w dobrym stanie to okazja, której nie chciał przegapić. Wprawdzie rocznik nieco starszy, ale jakie to może mieć znaczenie? Otóż w kwestii ubezpieczenia OC ma, i to nawet spore…

W ubiegłym roku do Polski sprowadzono ponad pół miliona samochodów dziesięcioletnich lub starszych. Polubiliśmy je przede wszystkim za niską cenę. KIlkunastoletni samochód w dobrym stanie można kupić nawet za kilka tysięcy złotych. Często jednak zapominamy o wyższych kosztach jego eksploatacji. W tym – ubezpieczenia.

Na cenę polisy OC wpływa przede wszystkim wiek kierowcy i jego historia ubezpieczenia. Duże znaczenie mają również dane pojazdu. Podczas składania wniosku ubezpieczeniowego towarzystwa ubezpieczeniowe pytają m.in. o: roczny przebieg, model, pojemność silnika i wiek auta. Jak ten ostatni czynnik wpłynął na koszt najtańszej polisy OC dla samochodu pana Rafała?

30-letni kierowca zapłacił 769 złotych za najtańsze ubezpieczenie OC 15-letniego Audi A4 (poj. 1,8). Gdyby kupił taki sam model samochodu, ale 10-letni, na obowiązkową polisę mógłby wydać o 80 złotych mniej (689 zł). Jeszcze tańsze OC (w cenie 669 zł) zaproponowano by mu w przypadku własności Audi A4 z 2015 roku*.

Przypadek pana Rafała nie jest odosobniony. Informacje otrzymane od specjalistów rankomat.pl potwierdzają zależność pomiędzy wiekiem pojazdu a ceną OC.

W czerwcu 2017 roku najkorzystniejsze cenowo oferty OC otrzymywali właściciele pojazdów młodszych niż 5 lat. Wraz z podniesieniem wieku samochodu wzrastał koszt jego ubezpieczenia. Mediana najniższych cen OC wg kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl (w czerwcu) wynosiła:

  • dla samochodów do 5 lat: 686 złotych,
  • 6-10 lat: 726 złotych,
  • 11-15 lat: 818 złotych,
  • 16-20 lat: 845 złotych.

Dlaczego wiek auta wpływa na cenę polisy OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko wystąpienia wypadku na podstawie statystyk wypadkowych, m.in. z uwzględnieniem wieku pojazdu. Prawdopodobieństwo spowodowania kolizji przez właściciela samochodu nowszego jest mniejsze niż w przypadku posiadacza auta kilkunastoletniego. Uważa się, że kierowcy bardziej obawiają się uszkodzenia nowego auta i związanych z tym wysokich kosztów naprawy, są więc ostrożniejsi na drodze. Dodatkowo – lepszy stan techniczny pojazdu zmniejsza prawdopodobieństwo awarii, a w konsekwencji – wystąpienia wypadku.

Ile zapłacisz za OC z powodu wieku pojazdu?

Wiek twojego auta z pewnością zostanie uwzględniony podczas kalkulacji składki OC. Jednak każde towarzystwo stosuje własną politykę cenową. Wszystkie dane pojazdu ( a nie tylko jego wiek) zostaną zestawione z danymi kierowcy i skalkulowane według indywidualnych taryf ubezpieczycieli. Nie warto więc samodzielnie szukać zależności pomiędzy wiekiem swojego samochodu a ceną polisy. Znacznie wygodniej i szybciej będzie porównać jak najwięcej ofert ubezpieczenia (np. za pomocą internetowej porównywarki OC) i znaleźć towarzystwo, które sprzeda ci najtańsze ubezpieczenie OC.

* kalkulacja cen OC przeprowadzona w porównywarce rankomat.pl, na podstawie danych 30-letniego kierowcy z woj. małopolskiego, ze zniżkami w OC 30% i prawem jazdy od 7 lat.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak wiek pojazdu wpływa na cenę OC?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in