Oklejanie samochodów do niedawna było stosowane głównie przez reklamodawców w celu reklamowania swoich usług. Obecnie zmieniło się to i z oklejania coraz częściej korzystają właściciele prywatnych aut, chcąc zmienić ich kolor lub wygląd poszczególnych elementów.
Jak wygląda oklejanie samochodów?
Warto podkreślić, że jest to dość skomplikowany i czasochłonny proces i o ile z oklejeniem małego elementu auta można poradzić sobie samemu, o tyle oklejenie całej jego powierzchni lepiej jest powierzyć profesjonalistom.
Przed nałożeniem folii, lakier auta musi być bardzo dokładnie umyty ze wszelkich zanieczyszczeń. Nie mogą znajdować się na nim choćby śladowe ilości środków pielęgnacyjnych czy kosmetyków samochodowych. Na oczyszczoną powierzchnię nakłada się środek odtłuszczający.
Pierwszym sposobem na oklejanie samochodów jest nałożenie folii podstawowej. Jest ona stosunkowo gruba – 0,7 mm i dość sztywna, przez co sprawia trudności przy oklejaniu nią małych części. Montaż folii odbywa się na mokrej powierzchni, którą co chwile wyrównuje się łopatką w celu usunięcia ewentualnych pęcherzyków powietrza lub nierówności.
Drugim rodzajem folii stosowanej przy oklejaniu samochodów jest folia wylewana. Zdecydowanie trudniej się ją montuje ze względu na to, że jest o wiele cieńsza. Dużo lepiej jednak przystosowuje się do kształtu auta, dzięki czemu można nią pokryć nawet skomplikowane elementy. Folię przy nakładaniu na lakier ogrzewa się specjalną opalarką, później wygładza, by usunąć wszelkie niedoskonałości.
Zalety oklejania samochodów
Nie ma co ukrywać, że oklejanie samochodów jest o wiele tańsze, niż tradycyjne lakierowanie. Folię można kupić już za 25 złotych za metr, więc nie jest to znaczny wydatek.
O wiele łatwiej jest też ją później zdemontować.Wystarczy ją zdjąć, a pozostałości kleju usunąć specjalnym rozpuszczalnikiem. Sama folia jest bardzo wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Nie odkształca się i nie blednie na słońcu. Warto jednak unikać automatycznych myjni samochodowych i stosowanych w nich chemikaliów.
Skorzystać z folii warto zwłaszcza w przypadku chęci zmiany koloru auta na nietypowy. Lakiery z tęczowym połyskiem czy te utrzymane w macie potrafią kosztować ogromne kwoty. Folię w takim samym kolorze kupić można za jej drobny ułamek. Na ten zabieg często decydują się właściciele nowych aut, bowiem w salonie dopłata za oryginalny kolor lakieru jest naprawdę wysoka.
W celu ochrony lakieru przed uszkodzeniami, można go pokryć przezroczysta folią, która będzie dodatkową powłoką ochronną, ale nie zmieni koloru pojazdu.