Oleje silnikowe – co warto o nich wiedzieć?


silnik

Przy wyborze oleju silnikowego powinniśmy kierować się zaleceniami od producenta pojazdu. Olej jest to jeden z kluczowych czynników, które decydują o stanie technicznym samochodu, w związku z czym o właściwym smarze warto wiedzieć jak najwięcej. Przeczytaj nasz tekst a z pewnością poznasz wiele nowych informacji dotyczących oleju silnikowego.

Na co zwracać uwagę wybierając olej silnikowy?

Oleje silnikowe różnią się od siebie pod względem lepkości oraz klasyfikacji jakości. Koniecznie zwracaj na to uwagę czytając etykietę wybranego produktu. Nie da się ukryć, że logo producenta olejów silnikowych dla wielu osób również ma znaczenie, na przykład wybierając taką markę jak SPECOL możemy być pewni, że olej będzie znakomitej jakości.

Olej syntetyczny czy mineralny?

Na rynku możemy znaleźć olej syntetyczny, semisyntetyczny oraz mineralny. Rodzaj oleju jest zależny od bazy, która jest wykorzystana podczas jego produkcji i przekłada się na właściwości oleju. Niemniej jednak oleje silnikowe syntetyczne są bezwzględnym liderem, jeżeli chodzi o listę korzyści dla silnika.

Klasyfikacja jakościowa

API oraz ACEA – są to dwie klasyfikacje jakościowe olejów silnikowych jakie istnieją. Klasyfikacja API została stworzona przez Amerykański Instytut Naftowy i dzieli ona oleje w zależności od typu silnika. Oznaczenie „S” posiadają oleje silników benzynowych, a „C” silników dieslowych. Druga litera opisuje jakość oleju, warto pamiętać, że im dalsza litera w alfabecie tym jakość odporności oleju na ścieranie oraz zdolność do usuwania zanieczyszczeń jest większa. Z kolei europejska klasyfikacja ACEA określa jakość olejów dla samochodów z silnikiem benzynowym – A, dieslowym – B oraz olejów do samochodów ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym – E. Klasyfikacja ACEA wymaga, aby każdy olej do silników benzynowych był dostosowany do obu typów silników (A i B). Cyfry przy tych literach określają poziom właściwości na przykład C1 – najniższy poziom popiołów, natomiast C3 – najwyższy poziom popiołów.

Właściwości fizykochemiczne olejów silnikowych

Nie da się ukryć, że karty techniczne produktów, porównując je do etykiet, zawierają zdecydowanie więcej informacji na temat zachowania się oleju podczas eksploatacji pojazdu. Temperatura zapłonu powinna być możliwie jak najwyższa, z uwagi na to, że wpływa na to zużycie oleju. Niemniej jednak w przypadku silników dwusuwowych temperatura powinna być jak najniższa, ponieważ olej w takich silnikach powinien być spalany jak najdokładniej się da. Kolejną właściwością oleju jest TBN – w tym przypadku jest ona wykorzystywana do określania zdolności oleju do naturalizacji kwaśnych produktów spalania.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Oleje silnikowe – co warto o nich wiedzieć?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in