Czym jest metronom?


metronom

Metronom to bardzo popularne urządzenie w świecie muzyki. Można określić go jako urządzenie mechaniczne, które służy do odmierzania odcinków czasu. Ów bardzo precyzyjny zegar pozwala nam więc odmierzać równe odcinki pomiędzy różnorodnymi sygnałami akustycznymi. Sygnały te mogą być bardzo różnorodne, dlatego też możemy wyróżnić: stukanie, dzwonek, czy tez dźwięki które to są generowane w sposób elektroniczny. Z całą pewnością jeśli lubimy muzykę, interesujemy się nią, a może sami gramy na jakimś instrumencie, metronom jest urządzeniem dla nas znanym i bardzo pomocnym.

Metronom – rodzaj zegara

Metronom nie jest urządzeniem nowym, nowoczesnym, które to niedawno zostało stworzone i stało się nagle bardzo popularne w świecie muzyki. Przeciwnie metronom jest w zasadzie stosunkowo starym i od dawna znanym urządzeniem. Metronom można określić jako model muzycznego zegara. Po raz pierwszy model ten stworzył wiedeński zegarmistrz Johann Mältzel w 1815 roku. W przeciwieństwie do tradycyjnego zegara metronom bardzo się różni a zasadniczą różnicą jest to, że nie odmierza jednej jednostki czasu, na przykład minuty czy też sekundy, oraz godziny. Metronom ma zupełnie inne zadanie do zrealizowania. Niezbędny jest w muzyce, ponieważ pozwala wybrać wartości zwykle od 40 do 208 uderzeń na minutę. Dzięki temu możliwe staje się prawidłowe mierzenia tempa w muzyce.

Współczesne urządzenia zwane metronomami

Współczesne urządzenia zwane metronomami, mają podobną funkcję jaką do spełnienia miał pierwszy skonstruowany w roku 1815 zegar do odmierzania tempa muzyki. Jednakże ich wygląd i sposób działania jest nieco inny. Współcześnie produkowane metronomy cechują się mechaniczną bądź też elektroniczną budową. Metronomy mechaniczne wbudowane mają wahadło oraz przesuwany ciężarek. Im ramię wahadła jest krótsze tym nieco szybciej się porusza. Z kolei elektroniczne zegary do pomiaru tempa muzyki cechują się posiadaniem impulsów, nie posiadają wahadła, lecz układ elektroniczny.

Precyzyjne tempo w muzyce

Z całą pewnością zależy nam na obliczaniu tempa w muzyce, w jak największym stopniu precyzyjnie i dokładnie. O wiele bardziej dokładne pomiary umożliwiają nam metronomy mechaniczne. Z kolei aplikacje komputerowe, które to na ogół podłączone są do sieci elektryczne cechują się większą wrażliwością na wahania napięcia. Wybierając metronom z całą pewnością warto wybrać ten, który zarówno nabyć można w adekwatnej cenie, ale również taki, który umożliwi nam dokładny pomiar.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Czym jest metronom?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in