Czym zajmuje się deweloper?


mieszkanie

Zastanawiasz się, czym zajmuje się deweloper? A może zastanawiasz się nad samodzielnym wejściem w ten zawód? Czytając dalej dowiesz się, na czym polega praca dewelopera.

Przede wszystkim deweloper jest przedsiębiorcą, do którego zadań należy realizacja obiektów w celu ich sprzedaży bądź wynajmu. Sama nazwa została określona przez prawo jako biznesmena, którego przedsiębiorstwo działa na podstawie umowy deweloperskiej, która określa prawo własności i przekazuje ją na inne osoby, tj. nabywców.  Prawo nie stanowi, czy deweloper musi posiadać współpracowników, czy może też prowadzić swoją działalność na własną rękę. Warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj sprawy związane z obrotem nieruchomościami są dosyć skomplikowane, dlatego konieczna jest współpraca dewelopera z innymi podmiotami. Mowa tutaj na przykład o różnego rodzaju architektach, firmach budowlanych czy też firmach zajmującymi się reklamą. Deweloper przede wszystkim nadzoruje budowę nieruchomości i zajmuje się ich sprzedażą bądź wynajmem. Tak naprawdę każda osoba może zostać deweloperem, nie potrzebuje dodatkowych uprawnień, tak jak to bywa w przypadku prawników, lekarzy czy nauczycieli. Nie można zapominać jednak o tym, że deweloper nadal musi działać według zasad określonych przez prawo. Konieczne jest chociażby działanie na podstawie rachunku powierniczego.

Prawo a deweloper

Warto wiedzieć, że od 2012 roku funkcjonuje prawo zwane ustawą deweloperską. Jej celem jest przede wszystkim zabezpieczenie środków płynących do dewelopera. Przy tym wszystkim informuje ona nabywców przez konieczność wydania przez dewelopera prospektu informacyjnego po to, żeby każdy doskonale zdawał sobie sprawę z tego, co kupuje. Przez to konieczna jest współpraca dewelopera z prawnikiem, który zajmie się przygotowaniem lub zleceniem umowy wykonanej w formie aktu notarialnego. Co więcej, ustawa deweloperska wymaga także od przedsiębiorcy założenia rachunku powierniczego. To właśnie tam znajdą się pieniądze kupujących po dokonaniu transakcji. Warto wiedzieć, że każdy deweloper jest inwestorem, a przez to musi obracać wielkimi sumami pieniędzy. Jego obowiązkiem jest odpowiednie zabezpieczenie owych środków, ponieważ zazwyczaj pieniądze nabywców będą wpływały w kilku ratach lub też w postaci całkowitej, jednak po zupełnej realizacji danego projektu. Tak więc ustawa deweloperska jest zabezpieczeniem danych inwestycji, przez co deweloper rzadziej jest narażony na bankructwo czy też niewypłacalność. Zawsze za projektem znajduje się również nadzór banku.

Poza tym reszta działań dewelopera nie odbiega od tego, co musi robić dosłownie każdy przedsiębiorca. Z tego względu musi on zadbać również o to, żeby przedstawiane klientom budynki były w stanie idealnym, zarówno bez wad fizycznych, jak i prawnych. Warto wiedzieć, że kupno mieszkania często skłania ludzi do zaciągania różnego rodzaju kredytów, których spłacanie zazwyczaj zajmuje wiele lat, przez co ciąży na deweloperze odpowiedzialność związana z zadowoleniem klienta oraz jego wypłacalnością.

Mieszkania czy lokale komercyjne

W dzisiejszych czasach można odczuć znaczną popularność nieruchomości pod lokale mieszkalne. Warto zaznaczyć, że chociażby w Warszawie w 2013 roku wybudowano niecałe dziesięć tysięcy mieszkań, jednak w 2016 roku liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie. Nie można jednak zapominać o tym, że na rynku nadal pojawia się bardzo dużo nowych przedsiębiorstw, przez co konieczne jest stworzenie odpowiednich nieruchomości komercyjnych. Bardzo często deweloper zajmuje się nadzorem budowania hoteli, galerii handlowych, biurowców itd. Rozróżnia się dwie formy działania – B2B, czyli obrót nieruchomościami o charakterze komercyjnym oraz B2C, czyli zakres działań deweloperów mieszkaniowych. Nie można jednak pomijać faktu, że deweloper może zajmować się tak naprawdę obydwoma rodzajami obrotu nieruchomościami, to jest nawet deweloper stricte komercyjny w celu zwiększenia swoich zarobków poszerza ofertę o nieruchomości mieszkaniowe.

Warto wiedzieć, że deweloper posiadając np. kamienicę jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej, a więc musi brać udział w płaceniu składek np. za sprzątanie klatek schodowych czy wywóz śmieci. Przestaje być owym członkiem dopiero wtedy, gdy sprzeda ostatni lokal z danego budynku.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
1
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Czym zajmuje się deweloper?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in