O co zapytać dewelopera przed zakupem nieruchomości? Wrocław i rynek pierwotny


mieszkanie

Spotkanie z deweloperem to okazja to zadania mu kilku pytań, które pokażą, czy zakup mieszkania będzie opłacalny i pomogą w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru konkretnej nieruchomości. Wrocław jest miastem, w którym wielu inwestorów realizuje swoje projekty – dowiedz się, jakie informacje można od nich uzyskać.

Co mieści się w cenie?

Teoretycznie potrzebujesz tylko mieszkania, ale w praktyce oznacza to często także garaż, ogródek, a najlepiej również komórkę lokatorską. Upewnij się, że są one wliczone w cenę lokalu i nie trzeba za nie dodatkowo płacić. Pamiętaj, że czasem deweloper zgadza się na negocjacje dotyczące ceny i nadprogramowych usług – być może dzięki temu, uda Ci się uzyskać atrakcyjniejszą ofertę i np. zapłacić mniej za wykończenie pod klucz.

Prospekt informacyjny dewelopera

Z prospektu dowiesz się m.in. jakie realizacje ma deweloper na swoim koncie oraz poznasz dane dotyczące przeprowadzanych teraz inwestycji, dlatego warto poprosić o jego okazanie. Dzięki niemu będziesz wiedział czy deweloper ma prawo własności działki, na której mają zostać zbudowane lokale, upewnisz się też, czy nie ciąży na niej hipoteka. W dokumencie powinny również zostać uwzględnione źródła finansowania tej inwestycji oraz informacja o tym, czy wobec dewelopera nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne. Poza tym, zwróć uwagę na plan zagospodarowania sąsiedztwa i sprawdź, czy w pobliżu nie ma powstać np. droga szybkiego ruchu albo wysypisko.

Księga wieczysta a informacje o nieruchomości – Wrocław

Przydatne dane znajdują się też w księdze wieczystej – w postaci elektronicznej można ją przeglądać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. W ten sposób masz szansę spokojnie, w zaciszu własnego domu, przeczytać wszystkie zawarte w niej dane. Musisz tylko poznać numer nieruchomości, która Cię interesuje. Jest on umieszczany na prospekcie informacyjnym, ale jeśli masz problem ze znalezieniem go, o wiele łatwiejszym sposobem jest zapytanie o niego dewelopera. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu oraz energii.

Finanse

W internetowych rejestrach biur informacji gospodarczej znajdziesz dane o zadłużeniach dewelopera, a z prospektu dowiesz się o postępowaniach egzekucyjnych. Żeby zdobyć jeszcze większą wiedzę na temat finansów inwestora, możesz też poprosić go o okazanie sprawozdania finansowego za ostatnie dwa lata działalności. Zgodnie z ustawą deweloperską nie może on odmówić – skorzystaj z tego prawa i dokładnie sprawdź, czy żadne z przedstawionych danych nie wydają Ci się niepokojące.

Dodatkowe informacje

Im więcej wiesz o inwestycji, tym lepiej, a w uzyskaniu potrzebnych wiadomości pomoże Ci sam deweloper, o ile zapytasz go o możliwość dodawania załączników obrazujących plany budowy, szkice i inne dokumenty, które mogą Ci zwiększyć Twoją wiedzę o lokalu, a także o opcjach dodatkowych – jeśli, np. w pobliżu lokalu ma się znaleźć ogród, zapytaj czy jest możliwość przestawienia jego planu, byś mógł zobaczyć jak będzie wyglądał teren wokół nieruchomości. Wrocław to miasto, gdzie działa wielu deweloperów – na pewno znajdziesz takiego, który zgodzi się udzielić Ci takich informacji.

Certyfikaty i rekomendacje

Zakup nieruchomości wchodzi w grę tylko wtedy, gdy deweloper jest godny zaufania. Na to mają wpływ m.in. pochlebne opinie klientów. Nie bez znaczenia są także nagrody przyznawane za zrealizowane inwestycje. Jeżeli deweloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich albo należy do Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, to także stanowi dodatkowy dowód na to, że solidnie wywiązuje się on ze swoich obowiązków. Podczas spotkania z deweloperem zapytaj go o zdobyte nagrody, poproś o przedstawienie rekomendacji i dowiedz się, do jakich związków należy. W szczególności dowiedz się, czy ma on Certyfikat Dewelopera przyznawany przez PZPB.

Rozmowa z deweloperem może dać Ci dostęp do dokumentów, które zawierają szczegółowe informacje o ofercie, nad którą się zastanawiasz. Pamiętaj jednak, że wiele danych znajdziesz w internecie. Na stronie http://www.mojdom.com.pl/realizacje możesz zobaczyć realizacje deweloperskie znajdujące się na terenie Wrocławia i dowiedzieć się więcej o rynku pierwotnym w tym mieście. To na pewno pomoże Ci podczas poszukiwań mieszkania dla siebie.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

O co zapytać dewelopera przed zakupem nieruchomości? Wrocław i rynek pierwotny

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in