Berberysy – co warto o nich wiedzieć?


berberys

Berberysy to piękne krzewy, które zachwycająco kwitną. Wiele osób marzy o tym, aby mieć je w swoim ogródku. Czy to rośliny dla każdego? Co warto wiedzieć przed ich zasadzeniem? Czy przyjmą się dobrze na każdej działce?

Berberysy – to lubią najbardziej

Każdy, kto chce mieć berberysy w swoim ogrodzie powinien uzupełnić wiedzę na ich temat. Co prawda nie są to bardzo wymagające rośliny, jednak mają swoje preferencje. Warto zadbać o:

 • zacienione miejsce – berberysy wolą półcień. Lubią, kiedy jest jasno, ale mocne słońce negatywnie wpływa na ich delikatne liście. Dlatego znacznie lepiej posadzić je w miejscu, w którym nie będą narażone na działanie promieni słonecznych.
 • osłonę przed wiatrem – źle znoszą zbyt silny i zimny wiatr, dlatego dobrze będzie sadzić je w miejscach gdzie nie wieje zbyt mocno.
 • żyzną i wilgotną glebę – berberysy – a w szczególności zimozielone odmiany – uwielbiają lekką wilgoć. Właśnie w takich warunkach rosną najlepiej. Dobrze jest zadbać o żyzną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Należy odpowiednio często podlewać rośliny, w szczególności podczas upałów.

Berberysy – cenne właściwości

Rzadko mówi się o niesamowitych właściwościach, jakie posiadają berberysy. Warto wiedzieć, że to rośliny, które były bardzo cenione pod tym względem, w szczególności przez nasze babcie.

Owoce berberysów są jadalne. Mają charakterystyczny czerwony lub fioletowy kolor, a wszystko w zależności od gatunku. Warto spożywać je, ponieważ mają wiele cennych właściwości. Oto kilka z nich:

 • wzmacniają odporność – warto spożywać je szczególnie w okresie jesiennym. Właśnie wtedy zapobiegają powstaniu infekcji.
 • poprawiają przemianę materii – poleca się je podczas zaburzeń trawienia lub w trakcie odchudzania, jako suplement diety.
 • silne działanie przeciwgorączkowe – to naturalny sposób na zwalczenie goraczki, który jest chętnie stosowany przez nasze babcie.
 • działanie przeciwzapalne – polecany w szczególności osobom, które cierpią na nawracające zapalenie pęcherza.
 • działanie żółciopędne – dobrze sprawdzą się podczas problemów z trawieniem.

Berberysy – najpopularniejsze odmiany

Berberysy to rośliny, które mają wiele różnych odmian. Różnią się w szczególności wyglądem. Oto najpopularniejsze odmiany tej rośliny:

 • Berberys Compacta – to zimozielona odmiana berberysa, która przez cały rok zachowuje piękne, zielone liście. Osiąga około metr wysokości. Charakterystyczne jest to, że zazwyczaj krzewy mają bardzo dużo owoców.
 • Berberys Golden Rocket – to odmiana, która latem ma piękne żółte liście, a zimą ich kolor zmienia się na czerwony. Ta odmiana może być eksponowana na słońcu, ponieważ dobrze na nie reaguje.
 • Berberys Golden Ring – bardzo atrakcyjna odmiana ten rośliny. Charakteryzuje się czerwonymi listkami, które oplata złota obwódka. Potrafią osiągnąć nawet 2 metry wysokości!

Berberysy to piękne rośliny, które mogą być uprawiane w każdym ogrodzie. Jednak warto zadbać o odpowiednie warunki, aby rosły duże i piękne. Wtedy ich owoce będą mogły posłużyć jako lek na wiele dolegliwości zdrowotnych.

Więcej informacji na temat berberysów znajdziesz w naszym serwisie DeboweTarasy.pl

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Berberysy – co warto o nich wiedzieć?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in