Jaki rodzaj wiertła wybrać do pracy w drewnie?


belki

Kompletując niezbędny sprzęt do pracy w drewnie, konieczny jest zakup specjalnych wierteł do tego tworzywa. Niezbędne mogą okazać się także inne akcesoria, które będą pomocne w pracy z drewnem. W zależności od tego, jaką prace chce się nimi wykonać, należy wybrać ich odpowiedni rodzaj. Wiertła do drewna są specjalnie skonstruowane, aby sprostać materiałowi o różnej twardości i strukturze.

Rodzaje wierteł

Wiertło HSS – to rodzaj wierteł, które są najczęściej używane do pracy w drewnie. Są one stosunkowo uniwersalne, ponieważ można nimi pracować również w metalu. Idealnie nadadzą się dla osób, które tylko sporadycznie mają styczność z drewnem i jego obróbką. Specjalistyczne wiertła do drewna posiadają jednak określoną budowę, dzięki której sprzęt nie ześlizguje się z materiału. Tego to wiertło nie posiada, dlatego praca z jego pomocą może być nieco utrudniona i wymagać więcej uwagi i koncentracji.

Wiertła spiralne – ten model wyposażony jest już w specjalną ostrą końcówkę. Dzięki niej praca w drewnie jest dużo prostsza i bardziej precyzyjna. Otwory wywiercane tym wiertłem do drewna mają nienaganne krawędzie. Można je stosować do wielu prac związanych z tym tworzywem.

Wiertła kręte – bardziej specjalistyczny model wierteł do drewna. Za ich pomocą można wykonać głębokie otwory. Idealny otwór zawdzięczać można również specjalnej-gwintowej końcówce.

Wiertła płaskie – jak sama nazwa wskazuje są to wiertła o płaskim kształcie. Ich zakończenie przypomina szpikulec. Używając tego sprzętu można wykonać otwory o większej średnicy niż te standardowe.

Sedniki – to rodzaj wierteł do drewna, które przeznaczone są do użytku w specjalistycznych stolarskich wiertarkach. Wykonać można nimi otwory o płaskim dnie, jednak nie przelotowe. Często wykonywane w przemyśle meblarskim.

Akcesoria

Otwornice – ta część stanowi pewnego rodzaju połączenie wiertła i piły. Samo wiertło pełni swojego rodzaju funkcję przewodnika, natomiast otaczające go specjalne wypustki wycinają odpowiedni otwór. Ich średnice mogą być zróżnicowane – od 20 do nawet 100 milimetrów.

Końcówki rozwiercające – to idealne narzędzie, które jest pomocne przy wykonywaniu otworu pod różnego rodzaju wkręty.

Wiertła do konfirmantów – ten element również stanowi połączenie wiertła umocowanego w specjalnym uchwycie. W procesie wiercenia poszerza sam otwór główny. Dzięki temu można uzyskać otwór, który pozwala na wkręcenie właśnie konfirmatowej śruby. Jej cechą charakterystyczną jest specjalny kołnierz.

Wiertła i drewna ITA Tools.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jaki rodzaj wiertła wybrać do pracy w drewnie?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in