Kleszcze nie tylko gryzą naszych ukochanych pupili, ale również przenoszą ogrom niebezpiecznych chorób. Głodne kleszcze najczęściej czają się na nasze futrzaki w parkach, lasach, a nawet w przydomowych ogródkach. Dziś, w kilku słowach chcielibyśmy podpowiedzieć Wam, jak chronić zwierzaki przed kleszczami.
Kiedy pojawiają się kleszcze?
Sezon na kleszcze to okres głównie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najwięcej kleszczy można jednak zaobserwować latem – i to głównie w tym czasie powinniśmy szczególnie dbać o naszych czworonogów. Sierść psa jest najlepszą kryjówką dla kleszczy, a jego krew idealnym pożywieniem. Nie ma miejsc, w których można złapać kleszcza, ani miejsc, w których kleszcze nie występują. Do kontaktu z nimi, może dojść naprawdę w wielu miejscach. Kleszcze to te pasożyty, które atakują szybko i sprawnie – po każdym spacerze powinniśmy więc sprawdzić skórę psa. W przeciwnym razie, może dojść do zakażenia groźnymi chorobami takimi jak borelioza, babeszjoza czy erlichioza. Wystarczy kontakt krwi zwierzęcia ze śliną kleszcza, będącego nosicielem choroby. Konsekwencje tych chorób mogą być straszne – ślepota, paraliż, niewydolność nerek, a nawet śmierć czworonoga.
Co robić by uchronić naszego pupila przed niebezpieczeństwem?
Przed wyjściem na spacer, warto zadbać o skórę psa i zabezpieczyć ją specjalistycznym preparatem przeciw kleszczom. Najlepszym rozwiązaniem są preparaty działające odstraszająco i zabijająco. Dostępne są w specjalistycznych sklepach zoologicznych, chociażby maxandmrau.pl. Jednym ze składników, występujących w tych preparatach jest permetryna. Uniemożliwia ona kleszczom wbicie się w skórę psa, a w sytuacji, gdyby jednak silniejszym osobnikom się udało, dość szybko zostają one dzięki niej zabite. Preparaty te działają do czterech tygodni. Wystarczy, więc zadbać o regularne stosowanie – raz na trzy, cztery tygodnie nanieść na skórę między łopatkami, po wcześniejszym odgarnięciu sierści. Osoby, które nie wyobrażają sobie stosowania takich preparatów mogą zadbać o swoich pupili dzięki specjalistycznym obrożom przeciwkleszczowym bądź szczepionkom.