Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów? Krótki poradnik


ojciec i syn

Wielu mężczyzn w Polsce zobowiązanych jest do płacenia alimentów na swoje dzieci. Niestety, bywają sytuacje, w których obowiązek ten jest wykorzystywany przez drugą stroną. Ich rola zostaje wówczas zredukowana do przekazywania pieniędzy na zachcianki dzieci i ich matki. Czy jednak tak musi być? Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów?

Gdy dziecko zaniedbuje naukę – co z alimentami?

Zaniedbywanie przez dziecko nauki to jeden z przypadków, kiedy ojciec nie musi płacić alimentów. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o dziecko, które jest małoletnie (nie ukończyło 18. roku życia). Niekiedy bywa tak, że studenci zaniedbują naukę i nawet powtarzają kolejne lata studiów. Jest to jak najbardziej okoliczność, która może stanowić podstawę wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Niemniej jednak zazwyczaj sprawa będzie musiała znaleźć swój finał w sądzie, który ostatecznie ją rozstrzygnie.

Jeśli zaś idzie o małoletnie dzieci, rodzice mają obowiązek wspierać je w nauce. Tym samym, kiedy nie radzą one sobie z materiałem, zadaniem ojca i matki jest znalezienie rozwiązania tego problemu.

Dziecko znalazło pracę – czy ojciec nie musi płacić alimentów?

W wielu prywatnych rozmowach na temat alimentów poruszany jest temat znalezienia pracy przez dziecko. Kwestia ta wzbudza wiele kontrowersji i spekulacji. Czy faktycznie to jeden z przypadków, kiedy ojciec nie musi płacić alimentów?

Żeby ojciec mógł nie płacić alimentów, gdy jego dziecko znalazło pracę, musi być ono, pełnoletnie. Zajęcie to nie może mieć charakteru dorywczego – dziecko musi mieć bowiem możliwość samodzielnego utrzymania się ze swojej pracy. W praktyce taka sytuacja ma miejsce najczęściej, kiedy dziecko kończy swoją edukację po szkole średniej i rozpoczyna karierę zawodową.

Co, gdy ojciec jest w niekorzystnej sytuacji finansowej?

Życie bywa bardzo nieprzewidywalne i czasami nawet dobrze zarabiający człowiek może stracić pracę. Również stan zdrowia może pogorszyć się w taki sposób, że uniemożliwi on osiąganie wysokich dochodów. Czy wówczas ojciec nie musi płacić alimentów?

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wniesienie sprawy do sądu o obniżenie wysokości zasądzonych alimentów. Co więcej, sąd może nawet zawiesić obowiązek alimentacyjny na jakiś czas. Gra jest warta świeczki, ponieważ obniżenie lub zawieszenie alimentów to zawsze wymierne oszczędności, które można przeznaczyć na przykład na leczenie. Dla przykładu, jeśli sąd obniży świadczenie o 300 zł miesięcznie, po pół roku można zaoszczędzić 1800 zł. Z kolei brak tych pieniędzy można później wynagrodzić dziecku, gdy sytuacja się unormuje.

Małżeństwo dziecka – jak wygląda kwestia alimentów?

Kolejnym z przypadków, kiedy ojciec nie musi płacić alimentów, jest zawarcie przez dziecko małżeństwa. W tej sytuacji musi być jednak spełniony jeden warunek – dziecko musi być w stanie utrzymać się samodzielnie lub jego małżonek musi mu utrzymanie zapewnić. Problemy z tym bywają, szczególnie gdy na małżeństwo decydują się ludzie, którzy dopiero co uzyskali pełnoletność.

Pozbawienie wolności ojca – czy trzeba płacić alimenty?

Czy w przypadku pozbawienia wolności obowiązek alimentacyjny ustaje? Czy to kolejna z sytuacji, kiedy ojciec nie musi płacić alimentów?

Oczywiście, każdy przypadek sąd będzie rozpatrywał indywidualnie. Nie bez znaczenia jest bowiem fakt, czy sprawca popełnił przestępstwo umyślnie, czy też nieumyślnie, ważny jest także charakter czynu i postawa sprawca. W większości przypadków jednak sędziowie nie zwalniają z obowiązku płacenia alimentów. Co najwyżej zmniejszają ich wysokość.

Wokół obowiązku alimentacyjnego narosło wiele mitów, które są nieprawdziwe. Niemniej jednak warto wiedzieć, że istnieją pewne okoliczności, w których nie trzeba spełniać tego świadczenia. Takich przypadków jest mimo wszystko niewiele, dlatego też nie należy zaniedbywać płacenia alimentów.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów? Krótki poradnik

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in