Ilu Polaków pojedzie w tym roku na wakacje?


pieniądze

Polacy mają coraz więcej pieniędzy i nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Wylicza się, że na tegoroczne wakacje wybierze się prawie 18 milionów z nas. To prawie o 1,5 miliona więcej niż w zeszłym roku. Na urlop wybierzemy się przede wszystkim w kraju – wpływ ma na to niższa cena oraz bezpieczeństwo. Na zagraniczny wyjazd zdecyduje się tylko 33% mieszkańców Polski.

Ile wydajemy na wakacje?

W tym roku jesteśmy skłonni wydać nawet o 300 złotych więcej niż w roku ubiegłym, by tylko móc zrelaksować się poza miejscem zamieszkania. Jeśli decydujemy się na wczasy poza granicami Polski, nasz wybór pada najczęściej na Hiszpanię, Bułgarię Chorwację i Włochy. Rezygnujemy za to z wakacji w Egipcie, Tunezji i Turcji ze względów bezpieczeństwa. Ci, którzy wolą wczasy nad rodzimym morzem, w górach czy nad jeziorami, zwiększą swój budżet na wydatki urlopowe o jakieś 150 złotych.

Polak, który wyjeżdża na zagraniczne wakacje, przeznacza na ten cel około 2 922 złote. Osoby, które planują wakacje w kraju, wydadzą średnio 1 490 złotych. Środki te najczęściej pochodzą z oszczędności, ale okazuje się, że nawet 2% planujących wczasy zastanawia się nad zaciągnięciem na ten cel kredytu. Coraz większe zainteresowaniem takim produktem sprawia, że banki proponują dzisiaj potencjalnym klientom specjalne kredyty celowe albo kredyt gotówkowy na dowolny cel, który można przeznaczyć właśnie na wakacje.

Urlopowe priorytety

51% Polaków, których stać na wakacje albo posiłkują się w tym celu zobowiązaniem kredytowym, wybiera wakacje organizowane samodzielnie – tak jest taniej. Pozostali zdają się na oferty biur podróży. 69% wyjeżdżających korzysta z własnego środka lokomocji, nawet wtedy, gdy decydują się na wyjazd poza granice Polski. Tylko 59% zagranicznych urlopowiczów bukuje rejs samolotowy.

Na wakacje najczęściej wyjeżdżają młodzi, w przedziale wiekowym 29-34 lata. Priorytetem jest dla nich komfort wypoczynku oraz dobra pogoda. Cieszy fakt, że coraz więcej osób odnosi się pozytywnie do aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Część budżetu przeznaczana jest więc nie tylko na relaks przy hotelowym basenie, ale również zwiedzanie nieznanych zakątków czy uprawianie typowo wakacyjnych sportów.

Prognozy

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że stać nas na coraz więcej. Niestety nadal Polacy wydają więcej, niż zarabiają. Właśnie to sprawia, kredyt gotówkowy będzie coraz chętniej wybieraną formą finansowego wsparcia. Pozytywne jest jednak to, że coraz lepiej radzimy sobie ze spłatą takich zobowiązań.

Okazuje się, że Polacy zaliczają się do najbardziej sumiennych dłużników, biorąc pod uwagę mieszkańców innych krajów europejskich. Do przeterminowanych płatności i braku budżetu na regularne spłaty miesięcznych rat przyznają się znacznie częściej Francuzi czy Holendrzy. Dla Polaków niestabilność finansowa czy pętla długów jest powodem do wstydu.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Ilu Polaków pojedzie w tym roku na wakacje?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in