Lodówka turystyczna – jaki model wybrać?


lodówka

Wyjazd na wakacje, długa podróż samochodem na delegację czy też częste podróże do dalekiej rodziny – w każdej z tych sytuacji docenimy funkcjonalność lodówek turystycznych. Dzięki nim możemy zabrać ze sobą jedzenie i mieć pewność, że się nie zepsuje, a także schłodzić napoje w upalne dni. Jaką lodówkę turystyczną wybrać – zobaczmy, jakie rodzaje mamy do wyboru!

Lodówka pasywna – czym jest?

Lodówkę pasywną znamy również pod nazwą lodówki na wkłady chłodzące. Ta druga tłumaczy nam od razu sposób działania tego przedmiotu. Jest to specjalny pojemnik o właściwościach termoizolacyjnych, która do działania nie potrzebuje zasilania zewnętrznego. Włożenie do niego zamrożonych wkładów pozwoli na zachowanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu przez długi czas – odizolowana komora nie będzie bowiem narażona na działanie ciepła z zewnątrz. Na jak długie chłodzenie pozwolą nam wkłady? Szacuje się to na około 12 godzin, choć jest to również uzależnione od tego, jak często będziemy otwierali lodówkę pasywną. Wkłady są wielokrotnego użytku, jeśli jednak nie mamy możliwości ich zmrożenia, a lodówka jest nam dalej potrzebna, równie dobrze możemy zastąpić je lodem, choć na pewno kostki nie zapewnią aż tak długiego czasu chłodzenia.

lodówka

Lodówki elektryczne

Skuteczniejsze chłodzenie zapewnią nam elektryczne lodówki turystyczne. Do ich działania potrzebny jest prąd, jednak ich zaletą jest to, że z powodzeniem można podłączyć je również do zapalniczki samochodowej. Dzięki temu zapewnimy im działanie na wielogodzinną podróż autem. Jednocześnie ten rodzaj lodówek turystycznych jest bardziej uniwersalny od modeli pasywnych, ponieważ łączy w sobie również funkcjonalność tych drugich. Jeśli zechcemy zabrać lodówkę na całodzienne plażowanie, wystarczy, że do jej wnętrza włożymy specjalne wkłady. W niektórych lodówkach elektrycznych zastosowana jest technologia termoelektryczna, czyli taka pozwalająca zarówno chłodzić, jak i grzać. Bez trudu możemy zatem zabrać ze sobą w drogę gorący obiad i posilić się w dowolnym momencie.

Lodówki absorpcyjne

Są to lodówki na gaz – jedna butla 2-kilogramowa wystarcza nawet na 10 dób bezustannego chłodzenia. Zawierają amoniak, który chłodzi lodówkę. Najczęściej jednak nadają się także do podłączenia do zapalniczki w aucie. Ich możliwości chłodzące są bardzo wysokie, ale przez to równie wysoka jest ich cena. Z tego względu na zakup tego urządzenia decydują się osoby często podróżujące, jak kierowcy ciężarówek lub kapitanowie jachtów.

lodówka

Torby termiczne

Co prawda ciężko nazwać je lodówkami, ale spełniają podobną funkcję. Skutecznie izolują znajdujące się w nich produkty przed działaniem czynników zewnętrznych. Musimy pamiętać, że same z siebie nie chłodzą, więc jeśli chcemy, aby znajdujące się w niej napoje były zimne, powinniśmy je najpierw schłodzić. Torby termiczne sprawdzą się także w przypadku gorącego jedzenia. Nie należy jednak liczyć na cuda – taka torba utrzyma pożądaną temperaturę maksymalnie przez kilka godzin.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Lodówka turystyczna – jaki model wybrać?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in