Beta karoten na zdrową opaleniznę


beta karoten

Większość osób marzy o zdrowej, oliwkowej opaleniźnie, która utrzyma się jeszcze długo po lecie. Osiągniecie tego celu, nie jest jednak takie proste, bo wymaga wytężonej pracy przez cały rok.

Od czego zacząć?

Na pewno nie od solarium. Uzyskanie wyjątkowej opalenizny jest jak najbardziej możliwe, ale wiąże się z długotrwałym przygotowaniem skóry na ekspozycję słoneczną. Najlepiej zacząć od peelingów oczyszczających z martwego naskórka i odpowiedniego nawadniania. Jeśli martwe komórki nie zostaną usunięte, wtedy opalenizna może stać się nierówna i nieestetyczna. Dobrze by było udać się kilka razy, a przynajmniej raz, do kosmetyczki, która udzieli profesjonalnych wskazówek, oczyści skórę i wykona różne zabiegi pielęgnacyjne.

Najlepiej nawodnić skórę za pomocą dobrej jakości balsamów, ale przede wszystkim pijąc duże ilości wody. Bezcenna jest także sól do kąpieli i maseczki, dzięki którym skóra zostanie bardzo dobrze nawilżona i odżywiona.

Dieta to podstawa!

Długa ekspozycja na słońcu wzmaga ilość wolnych rodników, które powodują dużo szkód w organizmie. Z kolei włókna kolagenowe niszczone są przez wytwarzane w dużych ilościach fibroblasty, dlatego skóra traci elastyczność i staje się mniej jędrna. Bardzo ważna jest zatem dieta bogata w przeciwutleniacze, składniki chroniące przed wpływem wolnych rodników. Można je znaleźć m.in. w beta-karotenie, wstępującym w największej ilości w czerwonych i pomarańczowych owocach i warzywach. Beta karoten znajduje się też w jarmużu, szpinaku, pietruszce czy koprze. Warto więc jeść tego typu produkty, aby wspomagać swoją skórę w walce z wolnymi rodnikami. Nie można zapominać o tym, że beta karoten rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego należy go łączyć z odpowiednimi produktami w codziennych posiłkach.

Mnóstwo osób decyduje się również na suplementację beta karotenem w tabletkach. Wybór dostępnych preparatów jest spory, także bez problemu można wybrać odpowiednie dla siebie preparaty. Co więcej, w każdej dobrej drogerii dostępne są dobrej jakości kosmetyki zawierające w składzie beta karoten – np. mleczka, kremy, balsamy czy ochronne spraye.

Witamina A i E

To witaminy młodości. Witamina A jest odpowiedzialna za skórę i stanowi główny czynnik rozwoju ludzkich tkanek. To ta witamina chroni skórę w czasie słonecznych kąpieli, ograniczając procesy starzeniowe. Niestety jest także światłoczuła i łatwo tracona przez organizm, dlatego całe życia należy ją uzupełniać. Witaminę A można znaleźć m.in. w mięsie drobiowym, żółtkach jaj, tranie, mleku i jego przetworach, marchwi, dyni, szpinaku, pomidorach czy boćwinie.
Z kolei witamina E – tak samo, jak beta karoten jest świetnym antyutleniaczem, chroniącym komórki przed wolnymi rodnikami. Oprócz tego witamina E dostarcza składniki odżywcze do komórek. Dzięki niej ścianki naczyń krwionośnych są wzmocnione. Najwięcej witaminy E znajduje się w pieczywie razowym, migdałach, zielonych warzywach liściastych, mleku, jajach, maśle, olejach roślinnych, awokado, orzechach i kiełkach pszenicy.
O skórę powinno się dbać cały rok, a przynajmniej dwa miesiące przed planowanym opalaniem należy wzmóc troskę o jej kondycję. Dobre zabezpieczenie skóry przed słońcem to gwarant bezpiecznej i zdrowej opalenizny.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Beta karoten na zdrową opaleniznę

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in