Cera trądzikowa to cera problematyczna i tym samym wymagająca szczególnej troski. Podstawą jej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie, w którym kluczową rolę odgrywa demakijaż.
Dlaczego usunięcie makijażu jest ważne?
Cera trądzikowa produkuje w dużej ilości sebum, czyli wydzielinę gruczołów łojowych. Razem ze złuszczonym naskórkiem i codziennymi zanieczyszczeniami, tworzy substancję skutecznie zatykająca pory skóry. W połączeniu z dodatkowym obciążeniem, jakim jest makijaż, tworzy nieomal maskę, która ma fatalny wpływ na stan cery. To właśnie między innymi te zanieczyszczenia sprawiają, że na skórze pojawiają się krosty i zaskórniki. Mimo wszystko nie ma potrzeby rezygnować z codziennego makijażu, należy go jednak skutecznie usuwać. Jeśli skóra będzie prawidłowo i regularnie oczyszczana, nie zaszkodzi jej codzienna porcja kolorowych kosmetyków.
Demakijaż krok po kroku
Pierwszym krokiem w demakijażu twarzy jest użycie mleczka lub płynu micelarnego. Przy pomocy wacika nasączonego płynem lub mleczkiem usuwamy dokładnie makijaż. Makijaż oczu usuwamy osobnymi wacikami, najlepiej preparatami przeznaczonymi specjalnie do tych okolic. Kolejnym produktem, po który musimy sięgnąć jest żel do mycia twarzy. Nakładamy go na wilgotną skórę i delikatnie masujemy twarz. W przypadku cery trądzikowej dużo uwagi należy poświęcić prawidłowemu oczyszczeniu tzw. „strefy T”, czyli brody, nosa i czoła. To właśnie w tych okolicach gruczoły łojowe najintensywniej produkują sebum. Następnie dokładnie spłukujemy żel wodą. Oczyszczając twarz absolutnie nie powinno się poprzestawać na użyciu mleczka czy płynu micelarnego! To właśnie żel do mycia twarzy i zwykła woda pozwalają na całkowite usunięcie zanieczyszczeń. Osoby posiadające cerę trądzikową, wybierając ten kosmetyk powinny zwrócić uwagę na odpowiedni jego dobór. Żel do mycia twarzy powinien być dedykowany dla cery trądzikowej. Niewłaściwy dobór kosmetyku może skutkować pogorszeniem stanu skóry.
Ostatnim etapem demakijażu jest przywrócenie skórze właściwego PH. Co to oznacza? Oczyszczona twarz jest pozbawiona nie tylko brudu, ale także ochronnej warstwy hydrolipidowej, co powoduje jej przesuszenie. Wbrew pozorem przesuszanie skóry trądzikowej nie poprawi jej stanu. Przeciwnie, wówczas gruczoły jeszcze bardziej wzmogą swoją produkcję. Dlatego też konieczne jest zastosowanie toniku, oczywiście podobnie jak żel do mycia twarzy, tonik musi być dedykowany cerze trądzikowej. Tak oczyszczona twarz jest gotowa do dalszych zabiegów jak na przykład nałożenie odpowiednio dobranego kremu bądź serum.