Stany zapalne mięśni i stawów mogą mieć różne pochodzenie, ale zawsze objawy są uciążliwe. Mogą wiązać się z przechodzeniem jakiejś infekcji wirusowej, chorób tarczycy czy układu nerwowego. Najczęściej jednak są skutkiem przeciążeń i nadmiernego rozciągania, np. podczas treningu.
Skąd się bierze ból?
Kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z przewlekłym bólem mięśni i stawów, może to oznaczać, że objawy są związane z chorobą ogólnoustrojową lub innym chorzeniem, niezwiązanym z układem narządu ruchu. Druga kwestia wiąże się z umiejscowieniem źródła bólu – czy dotyka on jednej, konkretnej partii ciała czy jest uogólniony. To także bardzo ważna wskazówka dla lekarza.
Często problemy z mięśniami i stawami pojawiają się przy chorobach reumatycznych. Jedną z nich jest zapalenie wielomięśniowe, podczas którego zaatakowany może zostać każdy mięsień, w tym sercowy i mięśnie dróg oddechowych.
Fibromialgia
Niestety tę chorobę lekarze często bagatelizują, co więcej, nie jest nawet dobrze zdiagnozowana. Jej pochodzenie nie jest do końca znane, dlatego traktuje się ja po macoszemu. W przebiegu fibromialgii występują zesztywniające bóle mięśni i kości oraz bóle całego ciała, szczególnie rano. Przy tym odczuwa się znaczne osłabienie i pojawiają się także problemy ze snem.
Reumatoidalne zapalenie stawów
To kolejna ciężka choroba, która objawia się porannymi bólami i sztywnością stawów i bólem mięśni. W następnych stadiach choroby pojawia się deformacja stawów i częściowe ich unieruchomienie.
Borelioza
Tę chorobę także wielu lekarzy bagatelizuje, a jak się okazuje, borelioza może się objawiać m.in. zapaleniem stawów, pojawiającym się zazwyczaj w jej późniejszym stadium. Oprócz tego, chorego meczą także inne objawy, m.in. bóle mięśni, głowy i ogólnie złe samopoczucie.
Oczywiście to tylko kilka, najczęściej występujących chorób związanych z zapaleniem mięśni i stawów. Można tu jeszcze wyliczyć choćby zespół niepokojonych nóg, zespół bólu mięśniowo-powięziowego, zapalenia kaletki maziowej i rożne urazy.
Jak sobie radzić z bólem?
Oprócz uciążliwego bólu zapalenie mięśni i stawów może też objawiać się zaczerwienieniem miejsca chorego oraz obrzękiem. W najgorszych przypadkach dochodzi jeszcze ograniczona ruchliwość stawów.
Wiele osób decyduje się na doraźne leczenie bólu zapalnego przy użyciu odpowiednich preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Można tu wymienić np. Diklofenak, Diclac czy Voltaren. Są to maści działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, łagodząco i często też chłodząco. Niektórzy używają też plastrów rozgrzewających i żeli przeciwbólowych. Tego typu działania można stosować jedynie objawowo, ponieważ one nie wyeliminują źródła zapalenia. Jeśli dolegliwości nie miną w ciągu 7 dni stosowania preparatów, wtedy należy udać się do lekarza w celu uzyskania wskazówek, co do dalszego postępowania.
Przy silnym bólu stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne doustne, dzięki którym chory szybciej poczuje ulgę. Nie należy ich jednak zażywać dłużej niż 7 dni, ponieważ może to skutkować reakcją uczuleniową i niepożądanymi działaniami ze strony układu oddechowego lub pokarmowego.