Grzybica paznokci nie jest problemem tylko estetycznym. Ukrywając stopy lub dłonie zajęte grzybicą, nie niweluje się schorzenia, ponieważ ma ono charakter zakaźny. Najczęściej grzybicą zostają zajęte paznokcie u stóp, ale i paznokcie dłoni mogą się z nią zmagać.
Jak powstaje grzybica paznokci?
Grzybica paznokcii rozwija się ze względu na zakażenie jednym z trzech rodzajów grzybów. Mogą to być dermatofity, grzyby pleśniowe lub grzyby drożdżakopodobne. Najczęściej atakują pierwsze i ostatnie z wymienionych. Paznokcie zmagające się z grzybicą, stają się kruche i łamliwe. Zmienia się również ich barwa oraz kształt. Z czasem może dojść do odstawania łożyska, a nawet całkowitego odpadnięcia paznokcia. Z tego względu tak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków. Indywidualny dobór metod zwalczania zakażenia. Wybrany lek na grzybicę paznokci, pomaga uporać się z objawami, zmniejszyć ryzyko infekcji, jak i jej późniejszego nawrotu.
Leczenie grzybicy paznokci
W leczeniu grzybicy paznokci liczy się dokładność i systematyczność. Nieprawidłowe podejście, lekceważenie problemu przede wszystkim przez pacjenta, skutkuje tym, że nawet najlepszy lek na grzybicę paznokci, nie przyniesie pożądanych efektów, a do tego znacząco zwiększy się ryzyko nawrotu problemu.
Zwykle przeprowadzane jest badanie mikrobiologiczne, by mieć pewność, jakiego rodzaju grzyb zaatakował paznokcie. Na wczesnym etapie rozwoju, można skorzystać ze specjalnych plasterków bądź lakierów do paznokci, które w swoim składzie zawierają substancje grzybobójcze. Doustny lek na grzybicę paznokci jest koniecznością, jeśli zakażenie jest już zaawansowane, a płytka poważnie zniszczona.
Lek na grzybicę paznokci nie musi być potrzebny! Jak zapobiegać?
Zakażeniu można zapobiegać. Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny, w szczególności w miejscach, z których korzysta wiele osób – na basenach, w przebieralniach, siłowniach i klubach fitness. O płytkę paznokcia trzeba także odpowiednio dbać, właściwie ją przycinając. Stopy wymagają przewiewnego i dopasowanego obuwia. Nie może być ono ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne.
Stosując się do tak prostych zasad, można uniknąć grzybicy. W razie zakażenia, należy z kolei od razu podjąć odpowiednie kroki, by nie spowodować jego rozprzestrzeniania się na pozostałe paznokcie.