Jak leczyć zapalenie zatok?


leki

Przewlekły nieżyt nosa i często pojawiający się ból głowy w okolicy czoła mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Nie warto bagatelizować tego problemu, gdyż będzie on nawracał przy okazji każdego przeziębienia oraz infekcji. Początkowo można spróbować domowych i aptecznych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Co, jeśli nie przynoszą one oczekiwanego skutku?

Inhalacje

To stary i sprawdzony sposób na udrożnienie zatkanego nosa. Inhalacje okazują się pomocne zwłaszcza w lekkich stanach zapalnych zatok. Nie należy jednak rezygnować z nich również w cięższych przypadkach, gdyż idealnie wspomagają leczenie.

Inhalacje można wykonać przy użyciu profesjonalnego inhalatora. Jeśli nie posiadamy takowego, wykorzystajmy miskę lub garnek z wodą, która będzie wytwarzać parę. Do inhalacji warto wykorzystać zioła, olejki eteryczne lub zwykłą sól. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w rumianek, szałwię, tymianek, olejek eukaliptusowy lub kamforowy. Z wymienionych składników można stworzyć antybakteryjną mieszankę, która oczyści zatoki.

Leki przeciwzapalne

Wykonywane inhalacje warto wspomóc skutecznym lekiem przeciwzapalnym. Jeśli w organizmie doszło do stanu zapalnego, co w przypadku bólu zatok jest to pewne, zastosowanie właściwego medykamentu jest niezbędne.

Leki przeciwzapalne oprócz swojej podstawowej funkcji zwalczającej stan zapalny posiadają również właściwości przeciwbólowe. Ich przyjmowanie sprawi, że poprawi się komfort życia chorego, a leczenie stanie się mniej uciążliwe. W leczeniu zatok można skorzystać z leków przeciwzapalnych takich jak Nurofen, Modafen lub Metafen.

Płukanie

Płukanie zatok zwane również irygacją jest sposobem na ich oczyszczenie. Polecane jest z uwagi na to, że pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny, oczyszcza i udrażnia nos oraz zatoki. Zabieg irygacji można wykonać samodzielnie w domu z wykorzystaniem zestawu dostępnego w aptece lub w gabinecie u laryngologa.

Płukanie zatok nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Wykazuje jednak wysoką skuteczność, pod warunkiem regularnego wykonywania. Do płukania można użyć specjalnego roztworu znajdującego się w zestawie, soli fizjologicznej lub wody utlenionej.

Zabiegi na przewlekłe zapalenie zatok
W przypadku nieskuteczności ogólnodostępnych sposobów walki z zapaleniem zatok można udać się do specjalisty w celu wykonania zabiegu udrożniania zatok lub ich operacji. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów są:
• balonoplastyka,
• endoskopowa operacja zatok,
• septoplastyka przegrody nosowej,
• polopektomia.

Zabiegi chirurgiczne w przeciwieństwie do metod mniej inwazyjnych niosą ze sobą ryzyko. Są niezbędne jedynie wówczas, gdy żadna z metod nie wykazuje skuteczności lub stan zatok stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak leczyć zapalenie zatok?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in