Jak pozbyć się jęczmienia na powiece?


oko

Jęczmień na oku – jak leczyć, kiedy pójść do okulisty, a kiedy poprzestać na domowej kuracji? Choroby oczu zawsze są uciążliwe, wpływają negatywnie na wygląd i samopoczucie, jednak jeśli wykażesz się odrobiną cierpliwości, grudka szybko zniknie z powieki. Przeczytaj, jak podjąć leczenie jęczmienia na oku.

Skąd się bierze jęczmień na oku?

Ma postać grudki, która boli, kiedy jest dotykana. Powoduje obrzęk i zaczerwienienie powieki, czasami towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała – jęczmień na powiece nie należy do przyjemnych przypadłości. Jego przyczyną jest infekcja, przeważnie gronkowiec, a czasami inne bakterie. Objawy rozwijają się dosyć szybko, jednak – co pocieszające – powinny ustąpić samoistnie po jednym lub dwóch tygodniach.(1)

Co na jęczmień na oku pomaga najlepiej?

Po pierwsze – higiena, bo choć nieładna zmiana prosi się, żeby ją usunąć, nie rób tego samodzielnie. Przekłuwanie, przecinanie albo rozdrapywanie jej w domowych warunkach może skutkować zaostrzeniem infekcji lub stanu zapalnego. Bardziej skuteczne będą ciepłe kompresy, które możesz przykładać 3-6 razy dziennie przez kwadrans. Oprócz tego skuteczny jest masaż, który odblokowuje ujścia gruczołów. Ponieważ jęczmień ma podłoże bakteryjne, skuteczne w leczeniu są podawane miejscowo antybiotyki w formie kropli lub maści. Na czas leczenia nie stosuj też kosmetyków do makijażu. (1,2)

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Leczenie niepowikłanego jęczmienia na oku może ograniczać się do warunków domowych, jednak czasami konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Nie zwlekaj z wizytą, jeżeli:

  • w czasie 2-3 dni domowej kuracji stan oka się nie poprawi,
  • występują zaburzenia widzenia, gorączka, powiększone i tkliwe węzły chłonne,
  • pogrubienie powieki idzie w parze z wypadaniem rzęs,
  • obrzęk dotyczy całego oka, nie tylko powieki. (1)

Pamiętaj, że problemów z oczami nie można ignorować i każdy symptom, który Cię niepokoi, lepiej zgłosić lekarzowi.

Więcej sposobów na walkę z jęczmieniem poznasz tutaj >>

1.Pogrzebielski A. Guzki zapalne powiek – jęczmień i gradówka. http://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,guzki-zapalne-powiek-jeczmien-i-gradowka Data dostępu: 22.05.2017

2. Styes and Chalazia – Topic Overview. http://www.webmd.com/eye-health/tc/styes-and-chalazia-topic-overview#1 Data dostępu: 22.05.2017

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak pozbyć się jęczmienia na powiece?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in