Na problem z zatokami skarży się wiele osób. Jest to uciążliwa dolegliwość, której towarzyszą promieniujący ból głowy oraz niedrożny nos. Nawilżenie zatok łagodzi objawy oraz wspomaga proces leczenia zatok, dlatego jednym ze sposobów są domowe inhalacje.
Inhalacje zatok
Inhalacje na zatoki polegają na podaniu leków bądź olejków eterycznych drogą wziewną. To bezpieczna i skuteczna metoda, dzięki czemu zyskała szerokie grono zwolenników wśród osób, które są przeciwnikami przyjmowania antybiotyków oraz leków w formie tabletek. Inhalacje na zatoki skutecznie zmniejszają ilość wydzieliny, dodatkowo ją także rozrzedzając. Przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku, uśmierzają ból oraz nawilżają drogi oddechowe. W ten sposób leczenie stanów zapalnych zatok jest szybsze, a dodatkowo jego przebieg jest łagodniejszy. Chory odczuwa większy komfort, szczególnie w trakcie oddychania.
Jak wykonać inhalację w domu?
Inhalacje na zatoki można wykonać w warunkach domowych. W tym celu należy przygotować ręcznik, garnek lub szklankę z gorącą wodą. Stosowanie mniejszych powierzchni jest zalecane przede wszystkim dla osób z cerą naczyniową, aby uniknąć jej podrażnienia i pękaniu kruchych naczynek. Proces inhalacji powinien trwać około 15 minut. W celu uzyskania optymalnych efektów należy ją przeprowadzać 2-3 razy dziennie. Inhalacje na zatoki mogą być wzbogacone olejkami eterycznymi, które dodatkowo wykazują silne działanie antybakteryjne. W przypadku zapalenia zatok szczególnie polecane są olejki: eukaliptusowy, lawendowy oraz sosnowy. Inhalacje na zatoki mogą być również przygotowane na bazie soli fizjologicznej, która jest dostępna w każdej aptece. Nie należy zapominać, że są one jedynie uzupełnieniem leczenia, bowiem problemy z zatokami mogą mieć różne podłoże i niejednokrotne wymagają leczenia farmakologicznego. Ponadto nie należy zapominać o spożywaniu dużej ilości płynów.