Nietrzymanie moczu inaczej nazywane inkontynencją lub w skrócie NTM to wstydliwy problem kobiet. Dotyczy on nie tylko, jak się powszechnie uważa starszych pań, ale równie często dotyka kobiety po 30. roku życia. Dolegliwość, mimo, iż coraz częściej spotykana to wciąż stanowi temat tabu.
Czym objawia się nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu niejednokrotnie ma charakter przejściowy, jak na przykład pojawia się w okresie ciąży, jak również w trakcie menopauzy. Jednak zdarza się, iż NTM towarzyszy codziennym czynnościom. Nietrzymanie moczu może przybierać różne stopnie nasilenia. Najlżejszą z nich jest wypływ uryny podczas nagłych odruchów takich jak kichnięcie czy śmiech. Nieco poważniejszym problemem jest wyciek podczas codziennych aktywności ruchowych takich jak bieganie, spacer, podnoszenie. Problemem największej skali jest niekontrolowane oddawanie moczu, do którego dochodzi w trakcie spoczynku, kiedy nie jest wykonywany żaden ruch.
Problem nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu obniża samoocenę kobiet, a niejednokrotnie wywołuje stany depresyjne. Uciekanie od problemu oraz smutek nie rozwiążą jednak tego drażliwego problemu. Jedynym sposobem jest podjęcie odpowiedniego leczenia. W tym celu należy najpierw udać się do lekarza, który zdiagnozuje dokładnie przyczynę problemu, a następnie dobierze odpowiednie środki leczenia. Nietrzymanie moczu często jest wywołane stanem zapalnym lub zakażeniem bakteryjnym okolic intymnych. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. Podobne leczenie stosuje się przy zaburzeniach hormonalnych. Skuteczną profilaktyką są ćwiczenia mięśni Kegla, które nie tylko odpowiadają za prawidłowe trzymanie moczu, ale również poprawiają jakość życia seksualnego. Na rynku dostępne są również specjalne wkładki dopochwowe, które stymulują pracę mięśni. Jednak w przypadku zaawansowanego problemu konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego polegającego na wszczepieniu do wnętrza pochwy specjalnej taśmy bądź implantu.