Jak sobie radzić z ciemieniuchą?


ciemieniucha

Białe żółte łuski na głowie malucha (rzadziej na brwiach, uszach czy nosku), będące złuszczoną skorą, to ciemieniucha. Pojawia się między 3 a 6 tygodniem życia, a czasami nawet u trzylatka.

Skąd się to bierze?

Ta przykra dolegliwość powstaje w efekcie nadprodukcji łoju w gruczołach łojowych i można ją nazwać łojotokowym zapaleniem skóry. Przypomina tłusty łupież i wygląda bardzo nieestetycznie. Dzieje się to za sprawą hormonów, jakie dziecko przyjęło od matki w życiu płodowym. Nie wiadomo dlaczego powstaje, ale jedno jest pewne, musi być leczona. W innym przypadku może podrażniać skórę malucha. Domniemywa się, że może mieć swoje źródło w niewłaściwej pracy gruczołów łojowych, które są jeszcze niezbyt dobrze ukształtowane. Czasami winne mogą być grzyby, ale to bardzo rzadkie przypadki. Na pewno ciemieniucha nie wiąże się z brakiem higieny, a tak myśli wiele osób.

Jak uniknąć powstania ciemieniuchy?

Do końca nie da się przewidzieć, czy stosując odpowiednie środki, można zabezpieczyć malucha przed ciemieniuchą. Profilaktycznie jednak należy masować skórę głowy dziecka w czasie kąpieli. Z kolei po kąpieli powinno isę przeczesać włoski miękką szczoteczką. Wystarczy przemywanie główki malucha wodą bez dodatków żadnego szamponu, jeśli nie występują u niego problemy skórne. Natomiast co 2-3 dni można stosować specjalny szampon, który ma zapobiegać powstawaniu ciemieniuchy.

Jak walczyć z ciemieniuchą?

Nie jest to łatwa sprawa, ale zawsze warto stosować się do kilku podstawowych zasad przy schorzeniu, jakim jest ciemieniucha. Kategorycznie nie można wyczesywać ani zdrapywać paznokciami łusek z główki dziecka, bo może to prowadzić do podrażnień i nadważeń. Przed kąpielą należy posmarować skórę głowy oliwką i za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem wyczesywać łuski. Najczęściej za pomocą tego sposobu można się jej pozbyć, ale bywają przypadki, że ciemieniucha wraca i nasila się znacznie. Niezbędna jest wtedy konsultacja lekarska, aby upewnić się, że schorzenie nie jest następstwem innych chorób.

Jak jeszcze zwalczać ciemieniuchę? Można kąpać dziecko w specjalnie przygotowanym roztworze z otrębów pszennych. Kolejny sposób to zakładanie dziecku na noc bawełnianej czapeczki na posmarowaną oliwką główkę. Łuski będą łatwiejsze do wyczesania. Stosuje się również różne kremy, olejki, żele czy inne preparaty, które idealnie nawilżają skórę i pozwalają pozbyć się łusek. Wspomagają także regenerację komórek i tworzą barierę hydrolipidową na skórze. W tych preparatach można znaleźć m.in. takie składniki, jak witaminy lub olej migdałowy czy bawełniany.

Ciemieniucha budzi niepokój u rodziców, ale nie ma się co obawiać. Problem można dość szybko wyeliminować, stosując się do wyżej przedstawionych wskazówek.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in