Jak walczyć z problemem nietrzymania moczu?


wkładki higieniczne

Nietrzymanie moczu jest problemem, z którym borykają się głównie kobiety. Dotyczy on co ósmej kobiety do 39 roku życia i aż co drugiej w okresie menopauzy! Jest to przypadłość możliwa do wyleczenia, jednakże w naprawdę wielu przypadkach nietrzymanie moczu jest zatajane przez pacjentkę z powodu uczucia wstydu. Jak zatem możemy sobie radzić z problemem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM), inaczej inkontynencja jest schorzeniem polegającym na niekontrolowanym wycieku moczu w różnych ilościach podczas czynności, które są związane z napinaniem mięśni brzucha, czyli tańcem, kichaniem czy różnymi ćwiczeniami fizycznymi (I stopień). Jednakże nieleczone nietrzymanie moczu może doprowadzić do jego wycieku także w trakcie zwykłych czynności takich jak chodzenie, wchodzenie po schodach czy wstawanie z krzesła (II stopień). Najbardziej nasilona i kłopotliwa postać to wypływ moczu praktycznie w każdej sytuacji (III stopień).
Nietrzymanie moczu jest problemem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednakże to właśnie płeć żeńską schorzenie te dotyka znacznie częściej. Nie jest to temat przyjemny, z którym pacjentki ochoczo dzielą się z lekarzem lub bliskimi, dlatego też inkontynencja jest wielokrotnie diagnozowana dopiero po kilku latach.
Przyczyny powodujące nietrzymanie moczu to:
• osłabienie mięśni miednicy,
• wiek (choroba przeważnie występuje między 45 a 50 rokiem życia, jednakże może pojawić się znacznie szybciej),
• okres menopauzy,
• otyłość,
• częste infekcje dróg moczowych,
• przebyta ciąża.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Niestety, nietrzymanie moczu nie jest problemem, który rozwiąże się sam. Z upływem czasu inkontynencja może stawać się coraz to bardziej uciążliwa, utrudniając normalne funkcjonowanie, co przekłada się także na pogorszenie samopoczucia. Warto zatem wiedzieć, co robić w takich przypadkach!

Trening mięśni dna miednicy

Jest to powszechna i podstawowa forma radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Trening angażujący mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy ma na celu ich wzmocnienie. Są to ćwiczenia proste i niewymagające dużo wysiłku, chociaż bardzo ważna jest w tym przypadku precyzja oraz systematyczność. Ten rodzaj ćwiczeń powinien być zalecany każdej kobiecie, bez względu na to, czy boryka się z problemem nietrzymania moczu czy też nie.

Wkładki higieniczne

W celu zwiększenia codziennego komfortu zalecane są wkładki higieniczne, które zapewnią uczucie świeżości i uchronią przed wstydliwymi sytuacjami. Co więcej, wkładki higieniczne gwarantują także szybkie wchłanianie i są dostępne w różnych wariantach.

Zmiana stylu życia

Zdarza się również, że lekarze proponują zmianę stylu życia poprzez np. zmodyfikowanie diety czy ograniczenie spożywania określonych napoi takich jak czarna kawa czy mocna herbata.

Krążek specjalistyczny

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu często stosowany jest także specjalistyczny krążek dopochwowy (pesarium), mający za zadanie wzmocnić mięśnie miednicy. Innym rodzajem ciężarka jest ciężarek w kształcie stożka, który należy utrzymać przez 30 minut napinając mięśnie brzucha.

Zabieg chirurgiczny

Operacja jest ostatecznością, wykonywaną w przypadku gdy inne środki okażą się nieskuteczne. Polega ona na przywróceniu prawidłowego położenia narządu rodnego, cewki moczowej i pęcherza moczowego.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak walczyć z problemem nietrzymania moczu?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in