Kserostomia – jak sobie z nią radzić?


usta

Kserostomia to inaczej uczucie suchości w jamie ustnej. Spowodowane jest ono zwykle zmniejszonym lub całkowitym zanikiem śliny. Wiąże się to z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Czy istnieje sposób, aby je zminimalizować?

Odwodnienie

Jedną z przyczyn zaniku śliny może być nadmierne odwodnienie organizmu. Ta bardzo banalna przyczyna, bardzo często nie jest brana pod uwagę. Suchość w ustach jest pierwszym z objawów odwodnienia, dlatego też nie jest z nim łączona. Jako kolejne można zauważyć, przybieranie na wadze w skutek gromadzenia wody w organizmie oraz rzadko zauważalną gołym okiem suchość skóry.
Najprostszym sposobem na odwodnienie, jest picie większej ilości wody. Najlepiej regularnie, początkowo w jak najmniejszej ilości i jak najczęściej, np. kilka łyków co 15 minut. Jeśli nawadnianie przynosi jedynie chwilową ulgę w postaci nawilżenia jamy ustnej prawdopodobna przyczyna kserostomii leży gdzie indziej.

Przyjmowane leki

Zdarza się, że suchość w ustach spowodowana jest przyjmowaniem leków. Objaw ten może pojawiać się na liście skutków ubocznych dla danego medykamentu. Wśród leków najczęściej powodujących kserostomię znajdują się środki:

– moczopędne,
– przeciwdepresyjne,
– przeciwlękowe,
– antyalergiczne,
– obniżające ciśnienie krwi,
– antybiotyki.

Rozwiązaniem powyższego problemu może być odstawienie leku. Jeśli jednak kuracja dobiega końca, nie warto rezygnować z leczenia. W przypadku ciężkiego przebiegu schorzenia lub przyjmowania leków na stałe warto poradzić się lekarza w kwestii zamiany leku na inny preparat o podobnym działaniu.

Choroby przewlekłe

Przyczyną długotrwałej suchości w ustach może być również nieleczona choroba przewlekła. Kserostomia towarzyszy zwykle cukrzycy, nadczynności tarczycy lub anemii. Pomocne w tym przypadku będzie nie tylko rozpoczęcie leczenia, które zminimalizuje lub spowoduje, że suchość w ustach zniknie, ale także stosowanie się do pewnych wskazówek.

Osoby borykające się z kserostomią powinny:
– szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie pastą specjalnego przeznaczenia;
– płukać usta zaparzoną szałwią;
– wprowadzić do menu pokarmy zawierając w swym składzie dużą ilość wody;
– spożywać większe ilości kwaśnych owoców cytrusowych.

Kserostomia w przeciwieństwie do zwykłego uczucia suchości w ustach ma przebieg długotrwały. Nie jest ona chorobą samą z siebie. U jej podłoża leży zwykle zmiana trybu życia, dieta, stres, choroba lub wprowadzenie nowych leków. Zidentyfikowanie przyczyny suchości w ustach nie jest proste, niestety to jedyny sposób, aby pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Kserostomia – jak sobie z nią radzić?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in