Choroba Alzheimera dotyka coraz więcej osób w naszym kraju i jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia u osób starszych. Zazwyczaj diagnozowana jest po 65 roku życia, a jej objawy spowodowane są zanikaniem tkanki mózgowej. Alzheimer w początkowej fazie charakteryzuje się zanikami pamięci, agresją, stanami depresyjnymi i utratą kontaktu. Wraz z postępem choroby wzmaga się również ospałość, trudności z poruszaniem i przyjmowaniem pokarmów. Opieka nad chorym na Alzheimera jest zadaniem niezwykle wymagającym, zarówno jeśli chodzi o obciążenie fizyczne, jak i psychiczne. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy placówek pomocowych, takich jak ośrodek alzheimerowski, w których zapewniania jest dwudziestoczterogodzinna dbałość o potrzeby mieszkańca.
Chorzy na Alzheimera
Często rodzinom osób z Alzheimerem trudno jest podjąć decyzję o umieszczeniu bliskich w prywatnych domach opieki. Jest to spowodowane wewnętrznymi przekonaniami o braku lojalności wobec chorego, a także presją społeczeństwa, które narzuca pewne utarte schematy w kwestii opieki na członkami rodziny. Wielu ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy, że przebywanie pacjenta w dobrym ośrodku alzheimerowskim może pozytywnie oddziaływać na jego samopoczucie i poprawę stanu zdrowia. Dlaczego? Przede wszystkim, w takim miejscu, ma on zagwarantowaną całodobową opiekę zarówno medyczną i psychologiczną. Dzięki temu rodzina nie musi żyć w ciągłym strachu, że wyrządzi on sobie jakąś krzywdę. Oczywiście także na oddziałach ośrodka alzheimerowskiego zdarzają się sytuacje niebezpieczne, ale wtedy osoba chora natychmiastowo opatrywana jest przez wykwalifikowanego lekarza. W domach opieki zatrudniani są specjaliści medyczni z każdej dziedziny (m.in. lekarze, fizjoterapeuci, rehabilitanci), więc niezależnie od urazu, pomoc udzielana jest bardzo sprawnie.
Korzyści ośrodków alzheimerowskich
Kolejną zaletą ośrodka alzheimerowskiego jest to, że mieszkaniec ma ciągłą styczność innymi chorymi, a także kompleksową opiekę psychologiczną. Wpływa to pozytywnie na jego samopoczucie i rozwój kompetencji społecznych. Poza tym w domach opieki dla osób z Alzheimerem często podejmowane są także zadania aktywizujące seniora, np. malowanie, orgiami, rytmika, zajęcia muzyczne czy fotograficzne. Dla osób, które mimo wszystko nie chcą zdecydować się na powierzenie innym całkowitej pieczy nad członkiem rodziny, polecane są dzienne domy opieki dla osób z Alzheimerem. W takim ośrodku pomoc udzielana jest przez kilka godzin dziennie. Lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, a także młodzi wolontariusze dbają w tym czasie o aktywizację intelektualną i ruchową osoby chorej. Różnica między pobytem czasowym, a całodobowym polega na tym, że po zakończonych zajęciach pacjent wraca do własnego domu.
Należy pamiętać, że skorzystanie z pomocy domów opieki nie jest niczym złym i nie należy czynić sobie z tego powodu wyrzutów. Psycholodzy uświadamiają, że umieszczenie bliskiego w ośrodku alzheimerowskim może sprzyjać zarówno rodzinie, jak i choremu, ponieważ aktywizacja tam prowadzona pomaga osobie z Alzheimerem dłużej utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Warto więc zastanowić się nad taką możliwością, gdyż może to poprawić nie tylko jakość życia rodziny, ale przede wszystkich dobrze wpłynąć na funkcjonowanie chorego.