Opryszczka wargowa – nie tylko nieestetyczny problem


usta

Swędząca, piekąca, lokalizująca się wokół ust. Opryszczka wargowa wywoływana przez wirusa HSV1, wiąże się z nieestetyczną zmianą, szpecącą i powodującą dyskomfort. Choć sama w sobie nie jest bardzo groźna, jej konsekwencje niestety mogą takimi być.

Skąd się bierze opryszczka?

Swędząca i piekąca opryszczka pojawiająca się wokół ust, wywoływana jest przez wirusa HSV1. Wedle szacunków nosicielami jest nawet 80% ludzi, ale choruje około połowa z nich. Wymienia się dwa rodzaje opryszczki – wargową oraz genitalną, przy czym ta występująca wokół ust, przeważnie nie powoduje przenoszenia się na narządy płciowe. Z kolei wirus związany z występowaniem opryszczki genitalnej, nie powoduje jej pojawiania się wokół ust.

Występowanie opryszczki poprzedza zwykle uczucie swędzenia i pieczenia skóry. Najczęściej wokół ust, choć może ona również objąć błonę śluzową okolic dziurek nosa. Kolejnym etapem jest zaczerwienie i pojawianie się małej grudki. Ta zaś przemienia się w liczne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale i powodują ból.

Po upływie 6-10 dni dochodzi do pękania pęcherzyków i nadżerek. Ze względu na wirusowe zakażenie, dotykanie miejsca zajętego opryszczką, może prowadzić do przenoszenia wirusów w inne miejsca. Nadżerki po około tygodniu samoistnie ustępują, jednak rozdrapywanie rany, często powoduje rozwój zakażenia bakteryjnego.

Jak radzić sobie z opryszczką?

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z wirusem opryszczki wargowej, jest zastosowanie wybranego preparatu przeciwwirusowego, na przykład Vratizolin lub Hascovir. Produkty tego typu wspomagają leczenie i łagodzą występujące objawy.

Z domowych sposobów sprawdza się tabletka polopiryny umoczona w wodzie. Wystarczy przecierać nią delikatnie zmienione chorobowo miejsce, ze względu na działanie przeciwzapalne.

Opryszczka najczęściej pojawia się u osób, które mają osłabiony układ odpornościowy. Jej występowanie może być także związane ze stresem, a u kobiet z okresem menstruacyjnym. Aby uniknąć zakażenia wirusem i późniejszych konsekwencji, poza leczeniem, należy w szczególności zadbać o higienę, a w trakcie występowania opryszczki, unikać całowania innych osób, głównie małych dzieci.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Opryszczka wargowa – nie tylko nieestetyczny problem

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in