Przerost błony śluzowej macicy to schorzenie, które może dotknąć niemal każdą kobietę. Niezależnie od jej wieku oraz ogólnego stanu zdrowia. Najczęściej, zdarza się kobietom, które przeszły już menopauzę. Gdy zjawisko przerośnięcia błony śluzowej zostanie zdiagnozowana, należy bezzwłocznie podjąć leczenie. Zaniechanie podjęcia kroków naprawczych może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, z rozwinięciem się nowotworu włącznie.
Przerost błony śluzowej macicy – objawy
Jak objawia się przerost błony śluzowej macicy? Endometrium ma zmienną grubość, w zależności od fazy cyklu, w którym znajduje się kobieta. Zmiana struktury błony zależy od stężenia hormonów płciowych żeńskich, sterujących płodnością oraz przechodzeniem z jednej fazy cyklu w drugą. W dziewczynek, które przed sobą mają swoją pierwszą miesiączkę, endometrium a grubość max. pół milimetra. U kobiet, które już dojrzewają, grubość endometrium wynosi do około 1 cm w pierwszej gazie cyklu. W drugiej fazie cyklu powiększa się do około 1,5 cm. Gdy nadchodzi menopauza, endometrium może osiągnąć grubość 12 mm. Jeśli przekracza te granice, wówczas konieczne jest wykonanie diagnostyki w kierunku nowotworu macicy.
Jak zdiagnozować przerost błony śluzowej macicy?
Grubość endometrium diagnozowana jest przez użycie aparatu do USG. Standardowo, odbywa się podczas wizyty prewencyjnej u ginekologa, którą powinny przejść wszystkie kobiety po menopauzie. Należy umówić się na USG przezpochwowe Wrocław. Podczas badania lekarz wprowadza do macicy głowicę aparatu do USG i obserwuje zmiany zachodzące wewnątrz przez monitor. W sytuacji, gdy badanie wykaże nadmierny rozrost endometrium, konieczne jest przeprowadzenie biopsji. Biopsja to badanie wycinka pobranego podczas USG materiału. Dzięki biopsji możliwe jest wykluczenie, czy we wnętrzu macicy rozwija się nowotwór.
Jak leczy się przerost błony śluzowej macicy?
Gdy schorzenie jest w niskim stopniu zaawansowania, lekarz ordynuje leczenie hormonalne. W trakcie przyjmowania kolejnych dawek hormonów, monitorowany jest stan endometrium. Jeśli endometrium jest rozrośnięte w stopniu zaawansowanym, konieczne jest przeprowadzenia zabiegu wyłyżeczkowania macicy. W trakcie zabiegu, przeprowadzanego w pełnym znieczuleniu, lekarze pozbywają się nadmiaru tkanki. Usunięta tkanka jest bardzo dokładnie sprawdzana pod kątem istnienia w niej komórek wskazujących na rozwijający się stan przednowotworowy lub na obecność nowotworu. W przypadku potwierdzenia obecności komórek nowotworach, przeprowadza się histerektomię.